Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'da Muradiye Külliyesi'nin otopark sorunu turizme darbe vuruyor (ÖZEL HABER)

Bursa'da bulunan ve UNESCO Dünya Mirası listesinde olan Muradiye Külliyesi'nin otopark sorunu bir türlü çözülemiyor. Özellikle hafta sonlarında artış gösteren otopark sorunu, çevre sakinlerini isyan ettirirken bölgenin turizmden hak ettiği payı almasının da önüne geçiyor.

Bursa'da Muradiye Külliyesi'nin otopark sorunu turizme darbe vuruyor (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA - EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

UNESCO'nun Dünya Mirası listesindeki mücevheri Bursa'da. 

Ünlü edebiyatçı Yakup Kadri Karaosmanoğlu bir eserinde Muradiye için şu tanımlamayı yapar: "Mukaddes kitapların vaat ettiği Cennet, yeryüzünde yalnız Muradiye'de mümkündür."

Türkiye'nin en büyük Osmanlı Hanedan Kabristanlığı olan Muradiye 2. Murad Külliyesi varlığıyla Bursa'ya büyük bir değer kazandırmakta...

Cihan padişahı Fatih Sultan Mehmed Han'ın bütün ailesi (Babası 2. Murad, annesi Hüma hatun, kardeşleri, oğulları, torunları, zevcesi, ebesi) bu külliyede medfundur...

Çoğu kişinin hemfikir olduğu gibi Bursa'da huzurun adresi, Muradiye Külliyesi'dir...

Ancak külliye ne yazık ki kültür turizmine potansiyelinin çok altında katkı sunuyor.

Bursa'da Muradiye Külliyesi'nin çevresinde yaşayan mahalle sakinleri otopark olmamasından şikâyet ediyor.

Araçlarını park edemeyen sürücüler, çareyi Muradiye Külliyesi'nin etrafına park etmekte buluyor.

Tur araçları da bölgedeki otopark sıkıntısı nedeniyle Muradiye Külliyesi'ni seyahat rotasından çıkarıyor. 

Bu durum da bölgenin turizmden hak ettiği payı almasının önüne geçiyor.

"GEZİ LİSTESİNDEN ÇIKARILIYOR"

52 yıldır Muradiye Külliyesi'nin bulunduğu noktada yaşayan Sibel Uğur, "Buranın otopark sıkıntısını en çok yaşayan benim. Tur otobüsleri geldiği zaman otopark sıkıntısı olduğu için, külliyeyi görmeden gittiklerine çok şahit oldum, gezi listelerinden çıkarıyorlar artık burayı. Biraz ilerde boş bir bahçe var. Daha önce oraya otopark yapılacağını söylemişlerdi ve biz çok sevinmiştik. Fakat hala daha öyle bir girişim olmadı. Biz buna çok üzülüyoruz. Benim de kendi aracım var ve park edemiyorum. Bazen aşağıdaki otoparka götürüyorum ya da kendime bir yer çiziyorum" dedi.

Muradiye Külliyesi'nin yanındaki kafeyi işleten Levent Tiryaki ise "Muradiye Külliyesi Bursa'nın en güzel yerlerinden biri. İnsanlar buraya gelmek istiyor. Ama park sorunu büyük bir problem. Büyükşehir burası için bir çalışma yapıyordu ama ne oldu sonra bilmiyorum. İnsanlar geliyor ama otopark sorunundan dolayı görmeden gidiyorlar, buraya acil çözüm bulunmalı" şeklinde konuştu.

Uzun yıllardır Muradiye Külliyesi civarında ikamet eden ve otopark konusunun en büyük sorun olduğunu belirten bir mahalle sakini ise, "Bursa'nın en değerli yerlerinden biri burası. Benim takip ettiğim kadarıyla gelen turlar otopark sorunundan dolayı buraya uğramadan gidiyorlar. Bir an önce belediyenin buraya el atmasını istiyoruz. Çünkü burası çok önemli bir yer. Önem verilmeli" ifadelerine yer verdi.

Bir diğer vatandaşsa "Bursa'nın yöneticileri ve kanaat önderleri başta olmak üzere Bursa'da yaşayan herkes Muradiye Külliyesi'ni sahiplenmelidir. Çünkü burası Dünya'nın mücevheridir. Bu mücevheri korumak gerekmektedir. Bu mücevheri yurt içi ve yurt dışından ziyaret edenler büyük bir eksikliği yaşamaktadırlar. Bu eksiklik otoparktır. Burada otopark sıkıntısı hat safhadadır. Bursa'yı yönetenler bu problemi çözmelidirler. Mahalle sakinleri olarak Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Alinur Aktaş'ın bu problemi acilen çözeceğine inancımız tamdır. Kendisini çok seviyoruz ve desteklerini bekliyoruz" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!