Bursa'da minik öğrencilere bahçe satranç turnuvası

2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılının ikinci yarıyıl döneminden itibaren uygulanmaya başlayan  "Okul Öncesinde Satranç Oyununu Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi" kapsamında hazırlanan Bahçe Turnuvası Şenliği Ahmet Muharrem Uğur Anaokulunda yapıldı.

Bursa'da minik öğrencilere bahçe satranç turnuvası

Şenliğe İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Arzu Ayyıldız, Osmangazi İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Metin Levent, Okul Müdürleri, öğrenciler ve veliler katıldı.

14 ilçede 70 okulun katılımıyla gerçekleşen turnuvalarda kendi ilçelerinde dereceye giren 18 okuldan minik öğrenciler birbiriyle yarıştı.

Törende konuşan İl Milli Müdür Yardımcısı Arzu Ayyıldız, " Spor yapma bilinci, özellikle okul öncesi eğitim çağındaki çocuklarımız için temel etkinlik yapma niteliğindedir. Bu bilincin bir ömür boyu uygulanabilir bir kültür olarak içselleştirilmesi, sağlıklı bir şekilde anlaşılması gerekmektedir. Gerek okul öncesi öğretmenlerimizin ve velilerimizin gerekse çocuklarımızın zihinsel bir spor özelliği taşıyan satrancı sevmeleri bizler için oldukça önemli. Bu spora olan ilgiyi artırmak maksadıyla Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülen bu proje bu yıl İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz koordinesinde uygulanmaya başlamıştır. 14 ilçeden 70 okulun katılımıyla gerçekleştirilen Satranç Öğrenme Projesi okullarımızda serbest etkinlikler dersi ve çocuk kulübü çalışmalarında gerçekleştirildi. Önce okullarımızda bahçe satranç şenliği daha sonra ilçelerimizde bahçe satranç şenliği yapıldı. Bugün de burada 18 okulun katılımıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü Bahçe Satranç Şenliği gerçekleştirildi. Katılan okullarımıza ve öğrencilerimize başarılar diliyor, projenin hazırlanma aşamasından uygulanma sürecine kadar emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Umarım bu projemiz önümüzdeki süreçte büyüyerek devam edecek." dedi. 

Turnuva sonrası öğrenci ve koordinatör öğretmenlerine madalyaları, katılım belgeleri ve satranç takımı hediye edildi. Satranç şeklindeki pastanın kesiminin ardından öğrenciler, ellerindeki  satranç taşlarını simgeleyen siyah- beyaz balonları gökyüzüne bıraktılar.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!