Bursa'da mesleki eğitimde sanal gerçeklik aplikasyonu

Uludağ Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu koordinatörlüğünde başlatılan 'Sanal ve Arttırılmış Gerçeklik Aplikasyonları Projesi'nin startı verildi. Avrupa Birliği tarafından desteklenen proje ile öğrenciler sanal ortamda gerçek eğitim alabilecekler.

Bursa'da mesleki eğitimde sanal gerçeklik aplikasyonu

Avrupa Birliği tarafından desteklenen Erasmus+ Programı Mesleki Eğitim Stratejik Ortaklıklar projesi kapsamında Uludağ Üniversitesi koordinatörlüğünde İngiltere'den Huddersfield Üniversitesi, Bulgaristan'dan Sofya Teknik Üniversitesi ile ULUTEK Teknopark ta bulunan Bizpark Bilişim San. ve Tic. Ltd.Şti. ile yürütülen "Sanal ve Arttırılmış Gerçeklik Aplikasyonları Projesi'nin ilk toplantısı UÜ Teknik Bilimler MYO'da gerçekleştirildi.

CEPTEN TAKİP EDİLEBİLECEK

Toplam 154 bin 631 Avro bütçeye sahip olan projenin iki yıl süreceği bilgisini veren Proje Koordinatörü Doç. Dr. Abdil Kuş; "Proje ile; savunma sanayi, makine, kalıp ve imalat sektöründe kullanılan teknik resim ve standart kavramlarında eksikliği en çok hissedilen konuların sanal/arttırılmış gerçeklik (V&AR) ortamına aktarılıp, mühendislik ve her kademe mesleki eğitim düzeyindeki öğrenci ve çalışanların eğitimlerinin üç boyutlu ortamda daha verimli ve kolay bir şekilde yapılabilmesini amaçlıyoruz. Proje kapsamında V&AR uygulamalarının geliştirme süreci, ihtiyaç analizi, analiz sonuçlarına göre içerik belirleme ve belirlenen içeriklerin sanal gerçeklik aplikasyonlarının geliştirilmesi ile pilot uygulama aşamaları yürütülecek. Sanal ve arttırılmış gerçeklik uygulamalarını interaktif web tabanlı ve mobil cep telefonu aplikasyonları şeklinde geliştirilmesini planlıyoruz" dedi.

Türkiye Ulusal Ajansının 2017 çağrı döneminde kabul edilen projenin UÜ Teknik Bilimler MYO'da yapılan ilk toplantısına Proje Koordinatörü Doç. Dr. Abdil Kuş' un yanı sıra proje ortakları Huddersfield Üniversitesi'den Dr. Ertu Unver, Sofya Teknik Üniversitesi'nden Doç. Dr. Pancho Tomov ile Yard. Doç. Dr. Vladislav Ivanov ve Bizpark Bilişim San. Gn. Müdürü Emre Balcı ile proje ekibi ve paydaş temsilciler katıldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!