Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'da meşelik alandaki ağaç katliamına tepki!

Mudanya ilçesinin Mürsel Mahallesi'nde bulunan meşelik alanda, mülkiyeti Milli Emlak'a ait olan arazinin bir vatandaş tarafından kiralandığını iddia edilmesi ve burada bulunan 50-60 adet meşe ağacının kesilmesi vatandaşın tepkisine yol açtı. Peyzaj Mimarları Odası Bursa Şube Başkanı Necla Özkaplan Yörüklü, "Bu bir katliamdır" dedi.

Bursa'da meşelik alandaki ağaç katliamına tepki!

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

"Bursa kamuoyuna duyarlılık göstermelerini rica ediyorum" diyen Yörüklü, "Burayı kiralayan kişi yalan söylemektedir, az sonra kaymakamımıza gidip dilekçemizi vereceğiz. Bilim adına çalışma yapılacağı safsatasına inanmıyoruz. Şahıs bu alanı kiraladığını ve endemik bitki yetiştireceğini söylemiş ancak endemik bitki zaten kendisi belli bir bölgede yetişir, yetiştiriciliği yapılamaz" şeklinde konuştu. "PEK ÇOK MEŞE AĞACI KATLEDİLDİ"

Peyzaj Mimarları Odası Bursa Şube Başkanı Necla Yörüklü, yaptığı basın açıklamasında, "Mudanya İlçesi Mürsel Mahellesinde 28 Ağustos 2020 tarihinde (tutanaklara göre) mülkiyeti Maliye Hazinesine ait 1562 parsel numaralı 2100 metrekare alanda yaklaşık 50-60 adet yaklaşık 25-45 yaşları arasında meşe ağaçlarının kesilerek alandan uzaklaştırıldığı şubemize iletilmiş ve konuyla ilgili yapılan bu kıyımın durdurulması, nedenlerinin araştırılarak toplum vicdanının rahatlatılması ve konunun incelenmesi mahalle sakinleri tarafından şubemizden talep edilmiştir" ifadelerine yer verdi. ENDEMİK BİTKİ YETİŞTİRECEĞİZ DİYE KİRALAMIŞLAR

Necla Özkaplan Yörüklü açıklamasına şu sözlerle devam etti: "Söz konusu şikayetle ilgili tam da meslek odamızın çalışma alanlarında olan toplumun peyzaj alanlarının, yeşil alanlarının korunması ve geleceğe taşınması, yapılan uygulamaların toplum yararına bilimsel katkı ve desteğin sağlanması amacıyla inceleme başlatılmıştır. Yapılan araştırmalara göre, 31 Ağustos 2020 tarihinde kesim sırasında tutanak tutulmuş. Tutanak Mudanya İlçe Jandarma, Mudanya Orman İşletme Şefliği, İlçe Milli Emlak Şefliği (Milli Emlak Müdürü imzalı) ve Mürsel Mahalle Muhtarı imzalı olarak tutanak altına alınmıştır. Söz konusu alanda kesimin Dilek Ataoğlu Mert adına yapıldığı belirtilmiş, söz konusu kişi tespit/tutanak günü telefonla yapılan görüşmede ilgili Milli Emlak Müdürlüğünden kiralama suretiyle alanda endemik bitki yetiştiriciliği yapmak üzere kiraladıkları belirtilmiş, aynı zamanda alana 3*7 metre konteyner konulmuştur."

PEYZAJ MİMARLARI ODASI KAYMAKAMA SESLENDİ

Necla Özkaplan Yörüklü, kaymakama seslendi: "Sayın Kaymakamımız, sizlerin doğayla ilgili duyarlı çalışmalarınızı takip ediyoruz. Bizler Bu kıyımı yaparak nasıl bir kamusal kiralama yapıldığını anlamak ve halkımıza anlatmak istiyoruz.

Yanıtını beklediğimiz sorular şöyledir;

Kiralama sözleşmesi/oluru alınmış mıdır?
Kiralama ne amaçla istenmiştir?

Alanda kesimi yapanlar tarafından Dilek Ağaoğlu Mert adına işi yaptıklarını belirtmişler ve Dilek hanımla yapılan görüşmede eşinin Orman Mühendisi olduğunu ve alanda Endemik Bitki üretimi için kiralama yapıldığı belirtilmiştir. Bu konu doğru mudur, Çünkü Endemik bitki yetiştirilmesi bilimsel olarak yasal olmayıp (Bitkilerin soğanları, tohumları, ya da taşınmaları yasal değildir) bu yetiştiricilik için kiralamayı yapacak kurum, bir kurumdan görüş alarak onay vermiş midir?

Bizler, yukarıda belirttiğimiz konuların Kaymakamlığımız aracılığı ile yanıtlarının araştırılmasını, Kiralandığı söylenen alanda Kesimin yapıldığı tarihte, Kiralama onayının henüz alınmadığı Milli Emlak biriminde sadece başvurunun olduğu konusunun araştırılmasını, ne amaçla ve neden bu alanın kiralandığının, kiralama konusuyla ilgili gerekçeli onay raporlarının bilimsel bir kurum tarafından onaylanıp onaylanmadığının araştırılarak kamuoyunun aydınlatılmasını arz ederiz."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!