BURSA'DA LAMİİ ÇELEBİ ANILDI

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin tarihi ve kültürel mirasının öne çıkarılması için düzenlenen 'Bursalı Lamii Çelebi ve Dönemi Sempozyumu' başladı.

BURSA'DA LAMİİ ÇELEBİ ANILDI

Ördekli Kültür Merkezi'nde yapılan sempozyuma Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinden toplam 38 akademisyen katıldı. Lamii Çelebi'nin Bursalı olduğuna işaret edilirken, edebi kişiliği ve mütefekkir karakteri de ele alındı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Lamii Çelebi'nin Bursa'nın yetiştirdiği büyük şair ve mutasavvıflardan olduğunu söyledi. Bursa'nın tarihi zenginliğinden misaller veren Altepe, "Bursa, binlerce yıllık mazisinde birçok kültür ve medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Ecdat yadigarı böyle bir şehirde yaşamak ayrıcalık. Bu şehirde yöneticilik yapmak ise büyük sorumluluk ister. Bursa'da geçmişten kalan birçok eser var. Bizler de bu eserleri ve eserlerin sahiplerini gelecek kuşaklara tanıtmalıyız" dedi.
Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek ise, Lamii Çelebi'nin Bursa'nın öz değerlerinden biri olduğunu, sempozyumda onun tasavvuf hayatımızda yerinin de tartışalacağını belirtti. Dilek, sempozyuma sunulan tebliğlerin kitap haline getirilmesini teklif etti.
Sempozyum düzenleme kurulu başkanı Prof. Dr. Bilal Kemikli ise, 'Şiir Şehir Bursa' projesinin çıkış noktasını anlattığı konuşmasında, Lamii Çelebi'nin sempozyumun yapıldığı Ördekli Hamamı'nda şiirlerini okumuş olabileceğini ifade etti.
İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Aydınlı da İslam medeniyetinin bir ilim medeniyeti olduğunu, ilmin yukarıdan inmeyip halkın kendi içinde geliştiğini belirtti.
Sempozyumun oturum başkanı Prof. Dr. Süleyman Uludağ da, Lamii Çelebi'nin Bursa'nın yetiştirmiş olduğu edebi ve gönül tarafı ağır basan bir şahsiyet olduğunu ifade etti. Lamii Çelebi'ye bugüne kadar yeterli ilginin gösterilmediğinden yakınan Uludağ, Çelebi'nin birçok İslam eserini Türkçe'ye çevirdiğini, Osmanlı zamanında eserlerine en çok güvenilen bir alim olduğunu kaydetti.
Prof. Dr. Emine Yeniterzi ise, Lamii Çelebi'nin yaşadığı 16. yüzyılda bütün Türk devletlerinin ilimde, sanatta ve her alanda en üst seviyede olduğunu hatırlatarak, Lamii Çelebi'nin tekke edebiyatı içinde değerlendirilen eserlere imza attığını ve tebliğ etmeyi kendine ilke edindiğini söyledi.
Bursalılara Lami Çelebi'yi anlatan sempozyumun son oturumu cumartesi günü yapılacak. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!