Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'da kuraklık tehlikesi! (ÖZEL HABER)

Kuraklık son dönemde en çok konuşulan konuların başında geliyor. Geçtiğimiz günlerde İznik Gölü'nün 30 metre kadar çekilmesi, kuraklık konusunu tekrar gündeme getirdi. Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Efsun Dindar ise, "Üretim ve tüketim arasında ki dengeye bakacak olursak, iklim değişikliği ve aşırı kontrolsüz su kullanma sebebiyle tükettiğimiz miktarı yerine koyamıyoruz. Yani yağışlarımız düzenli değil. Son 15 yılın en kurak kış mevsimini geçirdik. Geçtiğimiz kış ve şu anki durum aynı" dedi.

Bursa'da kuraklık tehlikesi! (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Kuraklık, son dönemin en çok tartışılan konularından bir tanesi.

Marmara Bölgesi'nin en büyük, Türkiye'nin ise beşinci büyük doğal gölü olan İznik Gölü'nde suların 30 metre kadar çekilmesi, kuraklığı tekrar gündeme getirdi.

Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Efsun Dindar, "Çok kurak geçen bir kış ve arkasından da yine aynı şekil kurak geçen yaz mevsimi itibariyle, kuraklık ciddi anlamda kendisini göstermeye başladı. Dönemsel olarak dünya tarihine baktığınızda kurak dönemler yaşanmış suyla ilgili sıkıntılar da yaşanmış. Ancak insan faaliyetleriyle hem sanayi de hem de tarımsal anlamda su kullanımının artması ve nüfusunda çok hızlı artıyor olması, bizim su kaynaklarımızı tehdit eder duruma getirdi. Üretim ve tüketim arasında ki dengeye bakacak olursak, iklim değişikliği ve aşırı kontrolsüz su kullanma sebebiyle tükettiğimiz miktarı yerine koyamıyoruz. Yani yağışlarımız düzenli değil. Son 15 yılın en kurak kış mevsimini geçirdik. Geçtiğimiz kış ve şu anki durum aynı. Bu sene çok fazla yağış olmadı. Haliyle sizin su kütlenize giren su olmayınca ve sürekli kullanımına devam etmeniz durumunda, su miktarları git gide azaltıyor" ifadelerine yer verdi.

"SON YÜZYILIN EN KURAK BEŞİNCİ MEVSİMİNİ YAŞADIK"

Doç. Dr. Efsun Dindar, "İznik Gölü'nde de bahsettiğim durum olmuş. Sadece İznik Gölü değil. Aslında baktığınızda, Bursa'nın tüm bu su kaynakları için bu yorumu yapabiliriz. İznik'te ki özel durum ise tarımsal amaçlı gölden çok fazla su çekiliyor. Birkaç tane sanayi tesisinin yine gölden su çekmesiyle birlikte su kütle dengesi bozulmuş. Yani giren çıkan birbirine eşit veya denk olmadığı sürece, bu durum yaşanır. Bu sefer siz sürekli tüketime devam ettiğiniz sürece, orada ki doğal yaşamı, su kalitesini ve su miktarını da azaltmış oluyorsunuz. Bunda tabi sadece tek başına tüketimi de düşünmemek gerekiyor. Kuraklıkla birlikte önümüzdeki dönemlerde aslında su kaynaklarımızın nasıl etkilenebileceğiyle de ilgili.  İstatistiklere baktığınızda, son yüz yılın en kurak beşinci mevsimini yaşadık. Son 15 yılın en kurak kışını yaşadık. Aslında istatistikler bize su kaynaklarımızın alarm verdiğini gösteriyor. Bu bizim önümüzdeki dönemlerde su kıtlığı, su fakiri bir ülke sıfatına bürüneceğimiz anlamına geliyor.  Bizim şu andan itibaren bir takım önlemler almamız gerekiyor. Bunu planlamamız gerekiyor. Yani tarımsal sulama için ne kadar suya ihtiyacımız var, sanayide ne kadar su kullanıyoruz, evsel nitelikli su kullanım miktarlarımız ne kadar ve bunlara ayırdığımız oranlar ne kadar gibi sorulara bakarak ileri ki yıllara dönük projeksiyonlar yapmamız gerekiyor. Yani sürdürebilir bir su yönetimi planlamalıyız ki 2040-2050 ve daha sonra ki dönemlerde herhangi bir şekilde, Bursa adına bir su sıkıntısı yaşanmasın" şeklinde konuştu.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!