Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'da korkutan sarsıntılar büyük depremin habercisi mi? (ÖZEL HABER)

Bursa'da birer gün arayla gece saatlerinde meydana gelen depremler Bursalıları korkuttu. Bu depremler büyük bir depremin habercisi mi? Bursa'da en riskli noktalar nereleri? Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı ve Yüksek Jeoloji Mühendisi Engin Er, Bursada Bugün'e dikkat çeken açıklamalar yaptı.

Bursa'da korkutan sarsıntılar büyük depremin habercisi mi? (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI - GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı ve Yüksek Jeoloji Mühendisi Engin Er, Bursalıları korkutan depremleri Bursada Bugün'e değerlendirdi.

DEPREM YERLEŞİM YERİNİN TAM ALTINDA OLDU

Tüm Bursalılara geçmiş olsun dilekleriyle sözlerine başlayan Engin Er, normalde küçük deprem kategorisine giren 3.2 büyüklüğündeki depremin böylesine panik yaratacak kadar hissedilme sebebinin yerleşim yerlerinin tam altında olması olduğunu belirtti. Depremlerin insanlar tarafından hissedilmesinin ve doğal afete dönüşmesinin birkaç sebebi var diyen Er; "Bunlar; enerjinin büyüklüğü yani depremin şiddeti, yerleşim yerinin bulunduğu zeminin ve binamızın özellikleri ve son olarak konutumuzun mesafesidir, örneğin bu 3.2'lik deprem Hürriyet, Osmangazi gibi yerlerde daha çok hissedilirken Yıldırım, Tophane gibi sağlam zeminlerde daha az hissedildi" dedi.

"BU DEPREM BİZİ UYARAN BİR DEPREM"

3.2 şiddetindeki bu deprem bizi uyaran bir deprem, beklenen Bursa depreminin habercisi değil ama mutlak suretle bir uyarı olarak algılamamız gerekiyor açıklamasını yapan Engin Er; "Biz biliyoruz ki bir bölgede deprem olduğunda bu deprem, bir noktadaki gerilimi ve stresi başka bir bölgeye taşıyan ve taşıdığı noktadaki gerilimi artıran bir depremdir, toplumda bununla ilgili yanlış değerlendirmeler var" dedi.

"BURSA'NIN TAMAMI TEHLİKEDE"

3.2 şiddetindeki bu depremin fay hattı gerilimini artırması ve 1855 yılında Bursa'da meydana gelen, küçük kıyamet olarak adlandırılan depremin tekrar etme periyodu göz önüne alındığında Bursa'da 7 şiddetinde bir deprem beklendiğini belirten Er; "Geçmiş dönemde meydana gelen bu deprem İstanbul'da da hissedilmiş, Bursa'da çok fazla can ve mal kayıplarına sebep olmuştu şimdi bu büyüklükte bir deprem yine meydana gelirse etkilenecek bölgeler kendi ismiyle anılan fay hattı bulunan ilçeler, yani neredeyse Bursa'nın tamamı" dedi.

"BÜYÜKORHAN, HARMANCIK VE KELES GÜVENDE"

Dünyanın en hızlı hareket eden ve en aktif fay hattı olan Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın orta kolunun, İznik'ten başlayıp, Gemlik'ten daha sonra Mudanya'nın hemen kuzeyinden devam edip Karacabey'e doğru gittiğini, bir diğer fay hattının ise İnegöl'den başlayıp, Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer ve Çalı'dan geçtiğini belirten Er; "Bu bölgelerde oluşabilecek herhangi bir depremden Bursa'nın tamamı etkilenir" dedi. Bursa'da birçok ilçenin kendi adıyla anılan fay hattına sahip olduğunu söyleyen Engin Er, "Depremden etkilenmeyecek diyemeyiz ama az etkilenecek bölgeler; Büyükorhan, Harmancık ve Keles, çünkü bu ilçeler hem zemin açısından sağlam hem de kendi adlarıyla anılan fay hattına sahip değiller" ifadelerini kullandı.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!