Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'da Kopal Sağlık Grubu meme kanserine dikkat çekti

Bünyesinde yer alan Özel Esentepe Hastanesi, Özel Bursa Anadolu Hastanesi ve Metafiz Tıp Merkezi ile vatandaşlara 7/24 kaliteli sağlık hizmeti sunan Kopal Sağlık Grubu anlamlı bir etkinliğe imza atarak, 'Meme Kanseri Farkındalık Ayı' kapsamında hastalara karanfil dağıttı.

Bursa'da Kopal Sağlık Grubu meme kanserine dikkat çekti

Sosyal sorumluluk alanında da önemli çalışmalara imza attıklarını belirten Özel Esentepe Hastanesi Meme Kliniği Direktörü Op. Dr. Adil Aydemir, bu doğrultuda 1-31 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen Meme Kanseri Farkındalık Ayı için de çeşitli etkinlikler düzenlediklerini söyledi.

Meme kanserine dikkat çekmek üzere hastane personelinin pembe kurdele taktığını ifade eden Aydemir, "Hastalarımıza karanfil dağıttık ve meme kanseri hakkında açıklamalarda bulunduk. Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında tüm ay boyunca seminer ve etkinlikler düzenleyeceğiz. Ayrıca çeşitli biliçlendirme aktiviteleri de yapacağız" dedi.

Erken teşhis hayat kurtarır

Kadınların en sık karşılaştığı kanser türünün meme kanseri olduğunu belirten Dr. Aydemir, meme kanserinin memedeki hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıyla meydana geldiğini ve her hastalıkta olduğu gibi meme kanserinde de erken tanının oldukça önemli olduğunu söyledi. Bu nedenle bu konuda özel bir hassasiyet gösterilmesi gerektiğinin altını çizen Aydemir, birçok kadının meme kanseri belirtilerini gözden kaçırabildiğine ve bu nedenle kadınların kendi kendine meme muayenesi yapması gerektiğine dikkat çekti.

Rutin kontroller aksatılmamalı

Dr. Adil Aydemir, bu şekilde meme kanserinin daha ilk aşamada fark edilebileceğini ifade ederek, "En ufak bir kitle hissedildiği zaman vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerekiyor. Ayrıca 40 yaşından sonra kadınların yılda bir kez mamografi çektirmesi şart. Diğer yandan ailesinde meme kanseri geçmişi olan kişilerin de belirti olmasa dahi rutin kontrollerini aksatmamasını öneriyoruz" diye konuştu. Erken evrede belirlenen meme kanserinin tedavi şansının artığını belirten Aydemir, gelişen teknolojiye bağlı olarak birçok kadının meme kanserini artık rahatlıkla yenebildiğine dikkat çekti.

En güncel tedavi yöntemlerini uyguluyoruz

Özel Esentepe Hastanesi bünyesinde yer alan meme kliniği ile fark yarattıklarını ifade eden Op. Dr. Adil Aydemir, "Teknolojik altyapımız ve farklı yöntemlerimiz ile kliniğimizde meme hastalıkları ve meme kanserinde en güncel tedavi yöntemlerini uyguluyoruz. Son teknoloji tıbbi görüntüleme cihazlarımızla tanı ve tedavi süreçlerimizde etkin çözümler sunuyoruz" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!