Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'da konut satışları arttı! (ÖZEL HABER)

Kamu bankaları konuttan taşıta, mobilyadan tatile kadar yeni kredi paketleri hazırladı. Sıfır konutlar için faiz oranı yüzde 0,64'e kadar düşürülürken, ikinci elde faiz oranının yüzde 0,74 olacağı açıklandı. Konut kredisinde ise peşinat oranı yüzde 10'a çekildi. Bursa'da konut satışlarında talep patlaması yaşanıyor. İnsanlar kiralıktan önce satılık daireyi tercih ediyor.

Bursa'da konut satışları arttı! (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Hazırlanan kredi paketinde konut desteği kapsamında, sıfır ve 1. el konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, 15 yıl vade ve aylık yüzde 0,64 faizle finansman sunulacak.

Yeni kredi paketiyle Bursa'daki konut satışlarının nasıl etkilendiği hakkında konuşan ve 15 yıldır emlak sektöründe olan Özkan Aydemir, "Bursa, Türkiye'nin göz bebeği. İstanbul'u bir kenara koyduğumuz zaman, ihracatı yapan en büyük illerden birisi. Bu özelliğimiz ekonomi olarak öne çıkan bir il olmamızı sağlıyor. İzmir, Ankara ve İstanbul'un tam ortasında olan bir şehiriz. Ege'ye gidişin bütün yollarını sağlıyoruz. Sanayisiyle, turizmiyle ve deniziyle öne çıkan farklı bir iliz. Bursa'ya baktığınız zaman son 6 yılda göç aldı. Bu sanayiyle alakalı bir durum. Bugün konut satışlarına baktığımız zaman 40 binin üzerinde iki yıl öncesinde de 50 binin üzerinde konut satışları gerçekleşti. Talep çok fazla" dedi.

"BELKİ DE TARİHİN EN YOĞUN AYINI YAŞAYACAĞIZ"

Aydemir, "Geçmişteki iki yılı değerlendirdiğimiz zaman ülke 15 yıldır inşaatla büyüyordu. İki yıl önce dolar ve konut kredilerindeki dalgalanmalar olumsuz olarak en çok inşaat sektörünü etkiledi. Dolar 7.40'a kadar çıkmıştı. Kredi faizlerinin son 16 yılda yüzde 2'lerin üzerine çıktığı tek yıl oldu. Bu durum inşaatçıların durmasına neden oldu. İnşaat ruhsatları alınmadı. Konut kredi faizlerinin o iki yıl önceki yükselmesi sektörü çok fazla etkiledi. Etkilemesiyle birlikte yeni inşaat ruhsatları alınmadı. Bursa'da çok fazla konut stoku olmadığı için, şimdiye baktığımızda konut faizleri 0,64 ve 0,74'lere düştüğünden dolayı yoğun bir talep oluşmaya başladı. Yeni inşaat ruhsatı alınmadığı için, ikinci eller ve bitmiş inşaat fiyatlarının yüzde 20'ye yakın arttığını gördük ve tarihin en düşük konut kredi faizlerini görüyoruz. 0,64 oranı 2019 öncesi yapılan el değiştirmemiş konutlar için verilmekte. Bu durum sektöre iyi bir can suyu oldu. 15 yıldır sektördeyim ve son 1 aydır yaşadığım yoğunluğu hiçbir zaman yaşamadım. Konut kredi faizlerinden sonra, çalıştığımız projelerde 2 günde 50 adet daire satışı gerçekleştirdik. Bununla beraber eksper ve banka kredi raporlarının gecikmesiyle birlikte tapu işlemleri geç oluyor. Yaklaşık 15 ya da 20 gün sonra yapabiliyoruz.  Evrakları bankaya teslim edip, eksperlerin gelmesini bekliyoruz. Eksperler aynı gün arayıp, önümüzdeki hafta için bize randevu veriyorlar. Aşırı bir yoğunluk var ve belki de tarihin en yoğun ayını yaşayacağız" ifadelerine yer verdi.

"İNSANLAR KİRALIK DAİREDEN ÖNCE SATILIK DAİREYİ TERCİH EDİYOR"

"Gayrimenkulün en büyük finans kaynağı konut kredileridir" diyen Özkan Aydemir, "Otomatik olarak konut kredi faizlerinin yüzde 1'lerin altında olması, sektöre büyük bir katkı sağlamakta. Kiralık ve satılıklarda faizlerin 0,64'lere düşmesi ve 1 yıl ötelemeli olup, 15 yıla çıkması birçok kişinin konut almaya yönelmesine neden oldu. Çünkü bugün Bursa'da 3+1 dairenin kirası 1.500 lira ve yukarıya doğru çıkıyor. İnsanlar bunu değerlendirip, 1 yıl ödemesiz olup 15 yıl vadeyle daire sahibi olabiliyor. Bakın şu anda cebinde 50 ya da 100 bin lirası olan kişi kendi evinin sahibi olabiliyor. O yüzden insanlar kiralık daireden önce satılık daireyi tercih ediyor" diye konuştu.

"360 ÇEKİMLE SANAL TURLARA BAŞLADIK"

Özkan Aydemir, "Biz burada ilk önce müşteri nasıl bir şey istiyor? Ona bakıyoruz ve tüm detayları ele alıyoruz. Bizim Bursa ofisimizde 45'e yakın gayrimenkul danışmanımız var. Müşteriye uygun daireleri bulup, sunum yapıyoruz. Sunum sonrasında beğenilen daireyi, servis edip müşterimize gösteriyoruz. Pandemiden sonra dijitale biraz ağırlık verdik. 360 çekimle sanal turlara başladık. Müşterilerimiz bugün daireyi çıplak gözle görse bile, eve gittiğinde sanal turlardan beğendiği daireyi daha detaylı inceleyebiliyor. Çünkü biz müşterinin hemen karar vermesini istemiyoruz. Biraz düşünmelerini ve bütün değerlendirmelerini yapmasını istiyoruz. Ertesi gün ben kesin karar verdim dediği zaman, satış işlemlerini yapıyoruz" şeklinde konuştu. 

Özkan Aydemir, "Yoğun talepten dolayı tapu işlemleri çok uzadı. İleriki dönemde konut kredi faizlerinde bir dalgalanma olursa, bizler sıkıntıya gireriz. Kapora sözleşmesi yapıyoruz. Müşterimiz eksper talebinde bulunuyor. Eksperin gelmesi 10 gün sürüyor. Eğer konut kredisinde bir artış olursa, emlak ofisine gelecekler. Çünkü benim dairemin fiyatı arttı, ben vazgeçtim deme ihtimali var. Ya da satıcının aklı karışabiliyor bu süreçte. Bu tür sıkıntılarla karşılıyoruz" dedi.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!