Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'da kolonyalara yoğun ilgi devam ediyor (ÖZEL HABER)

Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına alırken, kişisel hijyen malzemelerinin satışında büyük artış yaşandı. Kolonya da bu süreçte en çok satılan ürünlerden biri oldu. Bursa'da kolonya deyince akla ilk gelen isim ise mesleği babasından devralan ve 1963 yılından beri Tuz Pazarı'nda imalat ve satış yapan Recep Gürbüz. Gürbüz, koronavirüs sürecinde çok fazla satış yaptıklarını, "Uzun yıllardan beri bu işi yaptığımız için kolonya deyince insanların aklına biz geliyoruz, koronavirüsün ülkemizde görülmesiyle, 3 aylık stoğumu birkaç gün içerisinde bitti" sözleriyle ifade etti.

Bursa'da kolonyalara yoğun ilgi devam ediyor (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Tüm dünyayı etkisi altın alan koronavirüsün ülkemizde de görülmesi ve salgının gün geçtikçe yayılmasıyla, vatandaş dezenfektan ve kolonyaya sarıldı. Kendini korumak için sağlıklı ve ferah yolu tercih edenler ise soluğu bilindik kolonyacılarda aldı. Bursa'da ise bu isim uzun yıllardır bu işi yapan ve bir marka haline gelen Tuz Pazarı'nın meşhur kolonyacısı Recep Gürbüz oldu.

Recep Gürbüz, Bursa'da kolonya denince akla gelen isim olmalarının öyküsünü şöyle anlattı: "Kolonya sektöründe eskilerden biriyiz. Rahmetli babamın 1963 senesinde imalatına başladığı o dönemde, Bursa'da imalat yapan iki kişi vardı, daha sonra imalatçılar çoğaldı ama neticede sektörde ilklerden olduğumuz için tanınıyoruz. Tabii yaptığımız ürünler piyasadaki ürünlere göre biraz daha kaliteli olduğu için sağolsunlar bizi Bursa'da kolonya denince akla gelen isim olarak lanse ediyorlar."

"ÜLKEMİZDE KOLONYA BİR KÜLTÜR"

Kolonyanın ortaya çıkışı ve ülkemizdeki yeri hakkında bilgiler veren Gürbüz, "Kolonya Almanya'nın Köln şehrinde ortaya çıkmış, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra  kolonya Türkiye'ye getirilmiş. Türk halkı da bunu sevmiş, başka ülkelerde hala olmasına rağmen tüketimi hala çok değil. Ülkemizde kolonya bir kültür oluşturmuş. Eskiden diş ağrısında ağrı kesici olarak kullanılmış, sinir hastalarının suyun içine damlatarak tüketip sinirlerini yatıştırmak için kulandığı bir ürünmüş. Sağlıkla hep iç içeymiş. Günümüzde hemen hemen her ilde 5-6 tane bazı illerde 15-20 adet olmak üzere imalat ve satış yapan meslektaşımız var" dedi.

ÜÇ AYLIK KOLONYA STOĞU BİRKAÇ GÜN İÇİNDE BİTTİ

Gürbüz, vatandaşın kolonya alırken dikkat etmesi gerekenler konusunda şu ifadeleri kullandı: "Mart ayında Türkiye'de koronavirüs vakasının görülmesiyle dezenfektan ve kolonya satışında büyük patlama oldu. Öyle ki üç aylık stoğumuz birkaç gün içerisinde bitti. Sadece biz de değil, tüm dünyada aşı bulunana kadar şu an için en güvenilir yol, alkollü bir ürün kullanmak. Kolonya dezenfektana göre daha ferahtır çünkü doğadaki ürünlerden oluşan esanslardan yapılır. Burada alkol derecesi önemli. 70 derecein altında limon kolonyası üretilmesi zaten kanunen yasaktır. Alkol oranı ne kadar yüksek olursa sağlık bakımından o kadar güvenilirdir. 80 derecelik bir kolonya bakteri ve virüsler açısından koruyucu olacaktır."

FİYATLAR 25-35 LİRA ARASINDA

"Kolonyanın fiyatı içinde kullanılan ham maddenin kalitesiyle ilgili" diyen Gürbüz, "Yelpaze çok açık ancak alkol fiyatı sabit, eğer doğru bir ürün olarak 80 derecelik bir kolonya alacaksak ve içindeki esansı orta dereceyse, fiyat 25 lira civarlarında, iyi bir esanstan yapılma limon kolonyası da 35 liraya kadar çıkabilmekte" şeklinde konuştu.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!