Bursa'da kişisel verilerin korunması toplantısı

Bursa Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İşadamları Derneği (DOSABSİAD) Yönetimi, üyeleri için 'Kişisel Verilerin Korunması' ile ilgili toplantı organize etti.

Bursa'da kişisel verilerin korunması toplantısı

DOSABSİAD seminer salonunda gerçekleşen toplantıya konuk konuşmacı olarak gelen, Av. Okan Dursun, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile ilgili bilgiler aktardı.

Sunumunda veri sorumlusunun yükümlülükleri ile ilgili konuşan Av. Okan Dursun, "Kişisel Verilerin Korunması Kanununun yükümlülükleri; kişisel veri işleme şartlarına uyum sağlamak, silme, yok etme, anonim hale getirmektir. Ayrıca, aydınlatmak, veri güvenliğini sağlamak, kişisel verilere hukuka aykırı erişimi engellemek, VERBİS'e kayıt olmak ve her türlü teknik ve idari tedbiri almak da sorumlulukları arasındadır" şeklinde konuştu.

VERBİS'E KAYIT YAPTIRMA ZORUNLULUĞU OLANLAR

VERBİS ile ilgili konuşan Dursun, "1 Ekim'de yürürlüğe giren bu uygulamaya göre; faaliyet konusuna bakılmaksızın yıllık çalışan sayısı 50'den çok veya yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon TL'den çok olan gerçek ve tüzel kişiler, veri sorumluları siciline (VERBİS) kayıt yaptırmak zorunda tutulmuştur" ifadelerini kullandı.

Sunumunun sonunda Veri güvenliği ile ilgili konuşan Dursun, "Kişisel verilerin hukuka aykırı şekilde elde edildiğinin öğrenilmesi halinde veri sorumlusu durumu derhâl kurula bildirir, kurul dilerse bunu yayınlar" dedi. 

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!