Bursa'da kiraz hasadı başladı: Kilosu 8 lira

Bursa'nın İnegöl İlçesinde yılın ilk kiraz hasadı başladı. Kırağının vurduğu kirazda fiyatlar ise 5 ile 8 TL arasında.

Bursa'da kiraz hasadı başladı: Kilosu 8 lira

Baharın gelmesiyle birlikte meyvelerde hasat başladı. Çileğin ardından İnegöl'de kiraz hasadı başladı. Ancak kiraz üreticileri bu yıl umduklarını bulamıyor. Zira geçtiğimiz günlerde yaşanan don ve kırağı üreticiyi vurdu. Kirazın fiyatı ise tarlada 5- 8 TL arasında değişiyor. Hasadın az olmasından dolayı kiraz fiyatları pazarlarda yüksek olması bekleniyor. 

Kiraz üreticilerinden Hüseyin Can, "2019 yılın ilk kiraz hasadı başladı. Ancak hasadın yanı sıra son günlerde yaşanan don ve kırağı kirazı oldukça kötü etkiledi. Ağaçlarda geçen yıl kirazdan geçilmezken, bu yıl ise neredeyse yarı yarıya fark ediliyor. Fiyatlar ise tarlada 5 ile 8 TL arasında fakat pazarda ise fiyat 16 TL kadar çıkıyor. Kirazda azalma var bunun sebebi ise don ve kırağa. Toplatmaya değmez, işçi tutsan parasını çıkaramazsın" diye konuştu. 

SERT GEÇEN KIŞ, KİRAZI ETKİLEDİ

İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik de, sert geçen kış sezonunun birçok meyve ile sebzede olduğu gibi kirazı da olumsuz yönde etkilediğini söyledi. Başkan Çelik, "Geçtiğimiz kışın sert geçmesi erkenci kirazımızı olumsuz etkiledi. Tarlalardaki kirazlarımızın yarısı yandı. Bu yıl çok beklentimiz yok. Kirazın tarladan çıkış fiyatının 8 lira olması gerek. Zaten kirazın bize maliyeti 4 kira. Kirazın en az 8 lira olması lazım ki çiftçimiz para kazansın" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!