Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'da karasinek istilası! Kent genelinde vatandaşlar isyanda (ÖZEL HABER)

Bursa genelinde yaygınlaşan sinekler, vatandaşı isyan ettirdi. Bursalıların hayatını olumsuz etkileyen sinekler için vatandaş çözüm bekliyor, sosyal medyada her gün çok sayıda mesaj paylaşılıyor. Son günlerde Bursa genelinde bilhassa karasinek popülasyonundaki artış dikkat çekerken, uzmanlar Bursada Bugün'e yaptığı açıklamada "Etkili ilaçlamayı ekonomik kriz aksatmış olabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Bursa'da karasinek istilası! Kent genelinde vatandaşlar isyanda (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA - EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Bursa genelinde yaygınlaşan sinek sorunu vatandaşı isyan ettirdi.

Sosyal medya üzerinden mesaj göndererek ve dilekçe yazarak şikâyette bulunan Bursalılar, çözüm için cevap alamadı.

Nilüfer, Mudanya, Yıldırım, Osmangazi başta olmak üzere, Bursa'nın tamamından tepki içerikli mesajlar gelmeye devam ediyor.

Vatandaşlar yetkililerin etkili ilaçlama yaparak özellikle son günlerde artış gösteren karasineklerle mücadele etmesini, yapılan çalışmaların yaygınlaştırılmasını istiyor.

Daha önce uzun süreli olarak böyle bir sorunla karşılaşmadıklarını belirten vatandaşlar, ilaçlamaların yeterli olmadığı görüşünde birleşiyor.

Bursada Bugün'e açıklamalarda bulunan vatandaşlar, "Bizler bu sorundan artık bıktık. Bursa gibi büyük bir şehirde sinek sorununun bu kadar yaygın olması tartışma konusu. Şikayetlerde bulunduk, hem de defalarca kez. Ama bizi dikkate alan olmadı. Kapı ve pencere açamıyoruz. Eve girdiyse sinek, zaten geceleri uyku yok demek. Artık Bursa kuvvetli bir ilaçla ilaçlansın ve bu sorun çözülsün" şeklinde konuştu.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Erkan Yaslıoğlu ise konuyla ilgili olarak Bursada Bugün'e yaptığı açıklamada "Sinek sorunun sebebi ne derseniz, etkin mücadele yapılmıyor olabilir. Sadece etkili bir mücadele edildiğinde sineklerin ortadan kaldırılması mümkün. Bu aralar havalar oldukça sıcak. Özellikle kırsal kesimlerde, hayvan gübreleri dışarıya atılıyor. Bunların içindeki larvalar, sıcak havayla beraber yumurtadan çıkıp sineğe dönüşüyor. Dolayısıyla bu da popülasyonu arttıran bir etken. Bir diğer konu ise, insanlar çöplerinin ağızını kapatmadan, çöp kutularına atıyorlar ya da pazarda kalan sebze atıkları, sinek oluşumuna sebep oluyor. Kısaca etkin bir mücadeleyle bu sorun aşılabilir" dedi.

Yaslıoğlu, "Yapacağınız mücadeleye göre ilaçlama yöntemi değişir. İlaçlama yöntemlerinden sorununuza en uygun olanı seçip, mücadeleye başlayabilirsiniz. Bu işi yapan meslektaşlarımız yeterli bilgiye ve donanıma sahipler zaten. Sinek probleminin bilgi eksikliğinden kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Uygulamayla ilgili sıkıntılar olabilir. Ekonomik krizden dolayı, etkin mücadeleyle ilgili açıklar ortaya çıkmış olabilir. İlaçlama yöntemini bilmemek gibi bir ihtimal olduğunu düşünmüyorum. Mali yönden sıkıntı olmuş olabilir. Hava sıcaklarının değişmesiyle de popülasyonda da olağan dışı gelişmeler olunca ve ikisi birleşince böyle bir sorun ortaya çıkmış olabilir" şeklinde konuştu.

Karasinek sorununun ne zaman çözüleceğini önümüzdeki günler gösterecek.

Bursa'da ilaçlama çalışmaları Büyükşehir Belediyesi tarafından tek elden yürütülüyor.

Vatandaşlar ilaçlamayla ilgili talep ve şikayetlerini 716 11 66 numaralı telefona iletebiliyor. 

İlaçlama ilçe belediyelerinin yetki alanında bulunmuyor.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!