Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'da Karagöz ve gölge oyununu yaşatmaya çalışıyorlar! (ÖZEL HABER)

Gölge oyunu Karagöz ve Hacivat günümüzde eskisi kadar rağbet görmüyor. Karagöz sanatçısı Şinasi Çelikkol, "Karagöz ve Hacivat Bursa'ya ait ürünler. Vatandaş bunları unuttu. Önceden yabancı araştırmacılar çok alıyordu. Şimdi onlar da pek gelmiyor" dedi.

Bursa'da Karagöz ve gölge oyununu yaşatmaya çalışıyorlar! (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Türk kültürünün önemli parçalarından biri olan gölge oyunu Karagöz 2009 yılında UNESCO tarafından Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne alındı.

Ancak ne yazık ki Karagöz'ü yaşatmak için yapılan çalışmalar yeterli değil.

Karagöz Sanatçısı Şinasi Çelikkol, "1983'ten beri Karagöz ve Hacivat oyunlarıyla uğraşıyorum. Bursalı olduğum için Karagöz'ü merak ettim. Sanata ilgim böyle başladı. Önceden ustalarımız vardı. Orhan Kurt, Tacettin Diker ve Metin Özben gibi. Geleneksel gölge oyunu oynatan hocalarımız vardı. Ben onlardan bir şeyler öğrendim. Şimdi herkes kendisi bir şeyler yapmaya çalışıyor. Eski hava pek yok" diye konuştu.  

"OKULLARDA BUNLARIN EĞİTİMİ OLMALI"

Şinasi Çelikkol, "Karagöz'e az da olsa rağbet var ama şimdi kimse bir şey bilmiyor. Eskisi gibi değil. İnsanlar doğruyu bilmiyor. Hediyelik eşyalar, folklor kıyafetleri, Karagöz ve Hacivat Bursa'ya ait ürünler. Vatandaş bunları unuttu. Önceden yabancı araştırmacılar çok alıyordu. Şimdi onlar da pek gelmiyor. Bizim vatandaşımız ise pek bilmiyor. Okullarda bunların eğitimi olmalı. Üniversitelerde mesela. Vatandaşa bu değerler öğretilmeli" diye konuştu.

"BU SANATTA YETERLİLİK SEVİYESİNE GELDİĞİNİZ ZAMAN KUŞAK BAĞLANIR"

Uzun yıllardır Karagöz tasvirleri yapan Bülent Akay, "Karagöz sanatı, usta ve çırakla devam eden bir sanat. Benim hocam Şinasi Çelikkol. Kendisi bu konuda bizlere önderlik yapmış, bu sanatı bize öğretmiştir. Aynı zamanda bu sanatta yeterlilik seviyesine geldiğiniz zaman kuşak bağlanır. Şinasi hocamızda bize kuşak bağlamıştır. Türk tiyatrosunda kavuk vardır. Karagöz'de de kuşak bağlanır ve bizde kuşağımızı heyet huzurunda aldık. Yaklaşık 20 yıldır da bu Karagöz tasvirlerini yapmakla meşgulüz. Normalde Karagöz tasviri deriden yapılıyor ama deri biraz daha pahalı oluyor. PVC şeffaf bir madde. Öğrencilerin daha kolay alıp, bu sanatı öğrenmeleri veya oynamaları için PVC'den üretip satıyoruz" ifadelerine yer verdi.

"BU TÜR ŞEYLER KARAGÖZ SANATININ İLERLEMESİNE ENGEL OLUYOR"

"Karagöz'e olan ilgi eskisi gibi değil ama yine de ilgi var" diyen Bülent Akay,  "İnternette bunu çocuklar görüyorlar merak ediyorlar ve Karagöz'e ilgi duyuyorlar. Eskisi kadar kaliteli olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü gençler ustalardan değil de, rastgele bantlardan ya da internetten öğrenmeye çalışıyorlar. O da yeterli gelmiyor. Dolayısıyla eksik öğrenilmiş oluyor. Karagöz'ü oynatan çocuklar, gençler kendilerini yeterince yetişmeden bu sanatı uygulamaya çalışıyorlar. Durum böyle olunca da sanat tam anlamıyla olmuyor. Bunları izleyenler de Karagöz böyle basit mi diyorlar, beğenmiyorlar. Bu tür şeyler Karagöz sanatının ilerlemesine engel oluyor. Tasvirleri yapması tabi kolay değil. Ben 20 yıldır aşağı yukarı çalışıyorum. Sadece Hacivat-Karagöz değil, bütün karakterleri yapıyoruz. Şinasi hocama da yardımcı olmaya çalışıyorum" dedi.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!