Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'da İnkaya Mahallesi'nde yapılan arazi ölçümleri mahalleyi karıştırdı! (ÖZEL HABER)

Bursa'nın Karacabey İlçesine bağlı İnkaya Mahallesi'nde yapılan ölçüm sonrası yollar tarlalarda kaldı. İnkaya Mahallesi'nde ikamet eden ve yıllardır tarla eken Ahmet Sevinç, "Devlet tarafından bunun bir çözümünü istiyoruz. Bunu hangi firma yapacaksa, hangi kadastro ölçecekse gelsin tekrar resmi bir şekilde ölçsün. Herkes kendi yerini, bölgesini bilsin yani. Nasıl olacak bilmiyorum ama birbirimizi kırmaya gerek yok. Kanunen ne gerekiyorsa yapılsın" dedi.

Bursa'da İnkaya Mahallesi'nde yapılan arazi ölçümleri mahalleyi karıştırdı! (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

1960 yılında devlet İnkaya Mahallesi'ne kadastro getirdi.

Kadastro köyün haritasını ve tarlaların sınırlarını belirledi.

Fakat günümüzde özelleştirme nedeniyle özel bir firmanın yaptığı ölçümler, 60 yıllık kadastro sınırlarını karışık hale getirdi.

Mahalle sakinlerinin yıllardır ekip biçtikleri tarlaların sınırları değişince mahallede hayat durma noktasına geldi.

"DEVLETTEN BUNUN ÇÖZÜMÜNÜ İSTİYORUZ"

İnkaya Mahallesi'nde ikamet eden Ahmet Sevinç, "Yan taraftaki komşum tarlasını sattı. İlk önce ölçtürdü. Benim tarafıma doğru aşağı yukarı 5 metre kayma var. Ben şimdi ne yapabilirim, ben de ölçtürsem bin lira para vereceğim. Ölçtürdüğüm kısım yan tarlaya kayacak. Yan tarlanın sahibi de ölçtürecek. O da bin lira verecek. Bu ovada 100 parça yer var. Herkes bin lira verdikten sonra bu iş nereye gider? Devletten bunun çözümünü istiyoruz. Bunu hangi firma yapacaksa, hangi kadastro ölçecekse gelsin tekrar resmi bir şekilde ölçsün. Herkes kendi yerini, bölgesini bilsin yani. Nasıl olacak bilmiyorum ama birbirimizi kırmaya gerek yok. Kanunen ne gerekiyorsa yapılsın. Ektiğim tarlalardan yıllardır ürün alıyorum. Ama o ürün ektiğim bazı kısımlar başkasının tarlasına aitmiş gibi gözüküyor. Ürünü kim alacak? Kim nereye ekim yapacak" diye konuştu.

"1960 YILINDA TAPULAMA ESNASINDA GEÇEN DEĞERLER ARASINDA FARKLILIKLAR VAR"

İnkaya Mahallesi Dernek Başkanı İdris Yıldız ise "1960 yılında yapılan kadastro çalışmalarından sonra gördüğünüz şekilde yollarımız, parsellerimiz her şekilde ayrıldı. 1960 yılından 2010 yılına kadar yapılan ölçümlerde herhangi bir sıkıntı yoktu. 2010 yılında devletin kadastro ölçüm işini Lisanslı Harita Kadastro Mühendislik Bürosu (LİHKAP)'na verdikten sonra resmi ölçüm bürolarının kullandığı değerlerle ölçüm yaparken, 1960 yılında tapulama esnasında geçen değerler arasında farklılık var. Lihkap burada ölçümlerini yaparken sadece ortofoto tekniğini ve elindeki pafta verilerini kullanarak ölçümler yapıyor. Fakat 1960 yılında alınan değerler doğrultusunda kendileri zeminde ölçüm yapmadıkları için yanlışlar var.  Köyde parsel çalışmaları yapılırken ilk önce belirli sabit noktalar alınmış. Mesela köy minaresi sabit bir değer olarak alınmış. Köyün etrafına poligon noktaları atılmış, poligon noktalarıyla beraber sınır taşları konulmuş ve bu şekilde paftalama yapılmış. Fakat şimdiki ölçümler bu şekilde olmadığı için devletin verdiği parsel sorgulama sistemi Netcad haritaları ve mevcut paftalar birbiriyle örtüştürüldüğü zaman, aslında resmi ölçüm yapan büronun elindeki değerlerle bu değerlerin tutmadığı bariz bir biçimde belli oluyor" ifadelerine yer verdi.  

"İKİ KAZIK ÇAKIP, BEN ÖLÇÜM YAPTIM DEYİP GİDİYOR"

"Büronun devletin resmi yetkili bürosu olduğundan ve kendi yaptıkları ölçümü doğru saymalarından dolayı bu seferde zeminde farklılık doğuyor" diyen İdris Yıldız,  "Tarla ve zemin arasında yaklaşık 4 metre bir fark var. Siz zemindeki 4 metre farklılığı yan parsele kaydırdığınız zaman bu parsellerin tamamında 4 metre kayma yapılması demektir. Zaten eskiden yapılan ölçümlerde böyle bir sıkıntı yoktu. Sınır taşları poligon noktaları takometre, miralar, metrelerle ölçüm yapılıyordu. Maalesef şu anki firma bunları kullanmıyor. Eskiden ölçüm yapan firma 3 saatte bir ölçüm alıyordu. Poligon noktalarını, sınır taşlarını buluyor, bunlara göre metre çekerek ölçüm yapıyordu.  Maalesef resmi büro bunları yapmıyor, iki kazık çakıp ben ölçüm yaptım deyip gidiyor. Ama ölçüm yaparken de sadece bireysel paftaya bakıyor. Paftanın geneline bakmadığı için buradaki sıkıntı bundan kaynaklanıyor. Aslında pafta kontrollerini, sınır kontrollerini, yol kontrollerini yapsa yapılan ölçümün hatalı olduğunu görecek. Ahmet amca ekim yapacak ekim yapacağı yeri, hangi sınıra kadar ekim yapacağını bilmiyor. 4 metre kendi parseline girilmiş. O 4 metre diğer parsele girse ya en baştaki ya da en sondaki hatalı çıkacak. 1960 yılında verilen paftalara göre ölçüm yapılsa bu sorun ortadan kalkacak. Sistem bu şekilde kurulmuş. Siz sistemi farklı bir şekilde kullanırsanız maalesef zeminde hatalar olur. Köylü hakl. 1960 yılındaki ölçüm şekli ile ölçüm yapılsın, biz bunu istiyoruz" şeklinde konuştu.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!