Bursa'da imar barışından kimler yararlanacak?

Bursa Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Başkanı Faruk Çolak, yürürlüğe giren imar barışı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Vatandaşlara bir kez daha "dolandırılmayın" çağrısı yapan Çolak, bu fırsatın vatandaşlara 30 yılda bir bile gelmeyeceğini söyleyerek kimlerin bu fırsattan yararlanacağını Bursada Bugün'e anlattı.

Bursa'da imar barışından kimler yararlanacak?

SEFA BALABAN/BURSADABUGUN.COM 

Bursa Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Başkanı Faruk Çolak, gündemde olan imar barışının devlet ve kaçak yapı yapanlar arasında bir barış anlaşması olduğunu belirterek, "Her kimin, hangi vatandaşımızın kaçak, ruhsatlı olup ruhsata aykırı ya da ruhsatlı olup kat mülkiyetine geçmiş, kat mülkiyetine geçtikten sonra bazı kısımları ilave etmiş, daha sonradan da kaçak durumuna düşmüş, projesine ayrı gelen bütün yapıların kayıt altına alınmasıdır" dedi.

Paranız cebinizde kalsın
Yapı kayıt belgesinin alınması için gerekli olan evrakların içerisinde e-Devlet'ten müracaat edilmesinin zorunlu olduğunun altını çizen Faruk Çolak, "Hiçbir şekilde başka üçüncü şahısların yetkilendirilmesi ya da görevlendirilmesi mevzubahis değil" dedi. İmar barışı adı altında ofisler ya da kuruluşların ortaya çıkmaya başlamasını anlatan Çolak, "Bunlar biz sizin yapı kayıt belgenizi, kat mülkiyeti ve cins değişikliği gibi işlemlerinizi yapacağız diye piyasaya çıkan bazıları gerçekten resmi bürolar, bazıları da ehil olmadan mühendis ya da mimarın ismini göstererek broşür dağıtma şeklinde bürolar. E-Devlet şifrelerini vatandaşlarımız üçüncü şahıslar ile paylaşmakta, yarın öbür gün yaşanacak yasal ya da hukuksal anlamda bütün sorumlulukları da üzerlerine almakta. Kesinlikle e-Devlet şifrenizi paylaşmayın, kesinlikle imar barışı adı altındaki resmi olmayan kişilerle alışverişe girmeyin" ifadelerini kullandı.

Yapı kayıt belgesi alındıktan sonra ne olacak?
Yapı kayıt belgesi
alındıktan sonraki ikinci aşamayı ise aykırılıkların ruhsata işlenmesi olarak belirten Faruk Çolak, "Örnek olarak kendi arsamıza 3 katlı bir binamız var ama bina kaçak. 3 katında her biri bağımsız olmak üzere 3 tane de bağımsız bölümümüz var. Bu 3 katlı bölümün tapudan müstakil tapu haline getirilmesini istiyoruz. İşte burada harita mühendislikleri ve mimarlık hizmetleri devreye giriyor. Vatandaşlarımız bizlerden yardım alsınlar" açıklamasını yaptı.

Henüz fiyatlar belli değil
İmar barışı
konusunda fiyatların daha belli olmadığını anlatan Çolak, "Henüz harita henüz harita mühendislerinin ve Bildiğim kadarıyla mimarların nasıl bir projeyi kaç paraya nasıl yapacağı daha belli değil. Sizden istenen ücretler henüz resmiyete kavuşmamış. Yapı kayıt belgesinde sizden istenen birkaç tane belge var. Bunlar, e-Devlet şifreniz olacak, geçerli bir cep telefonu numaranız, geçerli bir e posta adresiniz, beyan edilecek yapının adresi, tapusu varsa ada ve parsel bilgileri, tapusu yoksa bunun da bilgi olarak girilmesi, toplam inşaat alanlarının, konut ve ticaret alanlarının ayrı ayrı girilmesi, bir de yapının aykırılık kısmını gösteren bir fotoğraf" şeklinde konuştu.

Kimler yararlanacak? 
Bu kanunun vatandaşın önüne 20-30 yılda bile bir daha çıkmayacak bir imar barışı olduğunu ve vatandaşların bu fırsatı kaçırmaması gerektiğini vurgulayan Bursa Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Başkanı Faruk Çolak, yapı kayıt belgesi alabilecek ancak tapu kaydını alamayacak kişiler için de şu açıklamayı yaptı: "Vatandaşın tapusu yok, başkasının arazisine bina yapmış. Kusura bakmayın oraya ruhsat çıkaramazsınız. Yine yolda, parkta, imar planında kamuya ayrılmış bir yerde imar planınız var ise bunu da kat mülkiyetine geçiremezsiniz. Bunun haricindeki hazine yerlerinde yapı kayıt belgesi alınıp, ruhsat sahibi olabilirsiniz."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!