Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'da ikinci elde geçen yıla oranla daralma yaşandı (ÖZEL HABER)

Bursa'da ikinci el araç satışlarında geçen seneye oranla yüzde 10'luk bir daralma meydana geldi. Galericiler, faizlerin yüksek olması ve sıfır araç sektöründeki daralmanın kendilerine de yansıdığını belirterek "Güven ortamı oluşturulması gerekiyor" ifadelerini kullandı

Bursa'da ikinci elde geçen yıla oranla daralma yaşandı (ÖZEL HABER)

SEFA BALABAN - BURCU SEKMEN / BURSADABUGUN

Son dönemlerdeki siyasi hareketlilik ve dövizin yerinde duramaması ikinci el otomobil sektörünü de etkiledi. Bayram zamanı hareketli olan otomobil satışları bu bayramda ise esnafın yüzünü güldürmedi. Geçen seneye orana yüzde 10'luk bir düşüş yaşandı. Sektörde ciddi bir daralmanın olduğundan bahseden Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, "2019'un ilk yarısına baktığımızda maalesef sektörümüzde ciddi bir daralma olduğunu görüyoruz. İstanbul'da seçim sürecinin hala devam etmesi, yaşanan ekonomik krizler ve yurtdışı kaynaklı döviz dalgalanmaları birçok ticaret sektörünü etkilemiş bulunuyor. Çünkü döviz bir türlü yerinde durmuyor. Tüm bu koşulları göz önüne aldığımızda gerek sıfır gerek ikinci el otomobil piyasasının daraldığını ve düşüşe uğradığını söyleyebiliriz. Hedeflerimizi tutturamadık. Umudumuz bayramdı ancak beklediğimiz hareketlilik gerçekleşmedi. Geçtiğimiz bayrama göre yüzde 10'luk düşüşle kapattık" ifadelerini kullandı.

SİYASİ ORTAMIN OTURMASI GEREKİYOR

Piyasaların güven ortamına girmediği sürece sıkıntıların devam edeceğini belirten Yanık, "2019'un ikinci periyodunda başta seçimler olmak üzere ülke gündeminin yerine oturmasıyla işlerin düzeleceğini umuyoruz. Piyasada işlerin düzelmesi ve yerine oturması için mutlaka bir güven aşılanması gerekiyor. Şuan bizim en büyük sorunumuz paranın olmayışı değil ticari güvenin bitmiş olması. Eskiden söze güvenilirdi. Şimdilerde çek ve senette yaptırım kalktığı için aldığımız belgelere güvenemiyoruz. Hal böyle olunca işi nakte çevirmeye veya hacmi küçültmeye çalışıyoruz. Mutlak suretle güven ortamı oluşturulmazsa yıl 2021 de olsa ticaretin geriye gidişini engelleyemeyiz. Güven ortamı oluşturularak bankaların elini taşın altına koymasıyla birlikte faizlerin düşürülmesi lazım ve devletimizin ikinci el otomobil sektöründe kaçak, vergisiz, algısız çalışanların önüne geçmesi lazım" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!