Bursa'da ikinci el altın dönemini yaşıyor

Son dönemlerde sıfır araçlara yapılan vergi zamları vatandaşı ikinci ele yöneltti. İkinci el otoya rağbet artınca da sıfır araç satışlarında düşüş yaşandı. Her yıl 1 milyon adet civarında olan sıfır araç satışının bu sene 700 bin civarında olması bekleniyor.

Bursa'da ikinci el altın dönemini yaşıyor

İkinci el ve sıfır oto piyasası hakkında Bursada Bugün'e açıklamalarda bulunan Çalışkan Oto Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Çalışkan, bu sene ikinci el piyasanının ayrı bir önem kazandığından bahsederek, "İkinci el piyasası bu sene ayrı bir önem kazandı sebebi de yeni araçların fiyatlarının çok yüksek olması. Yeni araçların fiyatları erişilebilecek gibi değil artık. Dövizin etkisi, kur riski bunlara eklendiği zaman fiyatlar hiç olmayacak yıllar kadar bu yıl arttı. İnsanların erişebileceği miktarları geçti. Bu yüzden de genelde vatandaş ikinci ele rağbet göstermeye başladı; çünkü ikisi arasındaki fark gerçekten çok fazla ve bu halen daha kapanmadı.  Bunun için daha zamana ihtiyaç olduğunu düşünüyorum" dedi.

 

"Sıfır araç satışı düşüşe geçebilir"

Genelde otomobilde satışların rakamının 1 milyon adet olduğunu belirten Çalışkan, "Bunun bu sene 700 bin civarında kalacağını tahmin ediyorum. Ancak; önceki yıllarda genelde sıfır araç satışının 5 ya da 6 katı ikinci el araç satışı olur. Bu sene ben sıfır araç satışının 7, belki 8 katı ikinci el araç satışının olacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

"Önce sabırlı olsunlar"

İkinci el otomobil alacaklara da tavsiyelerde bulunan Zeki Çalışkan yılda 6 milyon aracın el değiştirdiğini söyleyerek "Acele etmeyin" çağrısı yaptı. Çalışkan, "Bir araç gider, yerine daha güzeli de gelebilir. Sabırlı olarak, acele etmeden, belirli kurulan tuzaklara düşmeden hareket etmeleri gerekiyor. Kurumsal firmalaradan araçlarını alırlarsa, aldıktan sonra da yine bir ekspertiz yaptırırlarsa bu konuda zarar görmemiş olurlar. İkinci el ve sıfır arasındaki fark eninde sonunda kapanacak. Bu çok hızlı yükseliştern sonra bu 1 ya da 2 yıl alabilir. Zaten o ara kapandıktan sonra sıfır araç satışları da canlanabilir" ifadelerini kullandı.

En çok beyaz tercih ediliyor

Sıfır ve İkinci el satışlarında ise son zamanlarda beyaz renginin tercih edildiğini kaydeden Çalışkan, sözlerini şu şekilde noktaladı. "Bugün yollara, galerilere baktığınız zaman arabaların yüzde 70'i beyaz. Filo araçların tamamı beyaz. Beyazdan sonra gri tonları geliyor. Eskisi gibi siyaha artık rağbet yok" 
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!