Bursa'da her şey mutlu inekler için (ÖZEL HABER)

Ürettiği üründen daha fazla verim alabilmek için ineklerin stresinin azaltılması, klasik müzik eşliğinde bakımlarının yapılması gibi birçok konu daha önce gündeme gelmişti. Yapılan araştırmalarla stressiz ineklerin diğer ineklere göre ürün kalitesinin yüksek olduğu da kanıtlanmıştı. Mutluluğun sırrıysa "yatak"ta saklı...

Bursa'da her şey mutlu inekler için (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI - GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Burtarım 2019, Bursa 17. Uluslararası Tarım, Tohumculuk, Fidancılık ve Süt Endüstrisi Fuarı'nın dikkat çeken stantlarından biri olan Hatko, inekleri mutlu etmek ve kaliteli mahsul elde etmek için birbirinden güzel ürünler üretip ineklerin ve sahiplerinin kullanımına sunuyor.

Firmanın satış müdürü Ömer Çelik'ten ürünlerine dair bilgiler aldık.

İYİ YATAK STRESİ AZALTIYOR

Hatko hayvan yatakları, çiftlik ve köy ahırlarında işçilikten kazanmak, kullanım kolaylığı sağlamak amacıyla hem besi hem de süt sığırları için tasarlandı diyen Çelik; besi sığırlarını ıslak ve soğuk zeminden izole ederek üşütmeye bağlı sperm kalitesi bozukluklarını, süt sığırları için; meme iltihabı (mastisis) oluşumunu ve meme yapısının soğuğa bağlı deformasyonunu önlediğini, ayrıca hayvan yatağı kullanımıyla soğuktan ve bakteriden uzaklaştırılan süt sığırlarında süt veriminin arttığını söyledi.

OTOMATİK KAŞAĞI SÜT VERİMİNİ ARTIRIYOR

Otomatik kaşağıların ise, kir ve tozlardan cildi arındırdığı için, cildin teneffüs etmesini sağladığını belirten Çelik, ürünün deri üzerindeki dış parazitleri yok ettiğini, kılcal damarlara masaj yaparak kan dolaşımını hızlandırdığını söyledi. Ayrıca kaşağılarla ilgili olarak; "Hayvanda psikolojik olarak rahatlığı sağlayarak süt ve et verimini önemli ölçüde artırıyor, hayvanın gelişimine çok büyük katkıda bulunuyor" dedi.

BUZAĞILAR İÇİN KONFORLU YUVA

Hatko buzağı yuvalarını, yavru dönemindeyken onların konforunu ve mutluluğunu düşünerek ürettiklerini söyleyen satış müdürü; "Buzağı yuvaları, kullanım sırasında temizlik kolaylığı sağlaması ve pislik tutmaması amacıyla oval köşeler ile tasarlanmıştır, Hatko buzağı yuvaları, işletmenizde oluşabilecek dış etkenlerden buzağılarınızı korur, dayanıklı ve uzun ömürlüdür" ifadelerini kullandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!