Bursa'da gürültü kirliği alarmı!

Bursa Yıldırım Belediyesi, gürültü kirliliği ile mücadelesini de aralıksız sürdürüyor.

Bursa'da gürültü kirliği alarmı!

Yaz aylarında kapalı mekanlarda yapılan düğün ve nişan gibi etkinliklerin yoğunlaşması ile birlikte vatandaşların gürültü kirliği ile ilgili şikayetleri de artıyor.

Vatandaşların talepleri üzerine çalışmalarını yoğunlaştıran Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri ilçenin muhtelif bölgelerinde ses - desibel kontrolü yaparak kurallara uymayan işyerlerine yaptırımlar uyguluyor.

 Zaman mefhumu gözetilmeksizin denetimler gerçekleştiren ekipler, 24 saat boyunca ilçede sükunun sağlanması adına çalışmalara devam ediyor.

Bu kapsamda 2015 yılından bu yana vatandaşlardan gelen 837 talep üzerine yapılan incelemeler sonucunda işyerlerine cezai işlem uygulandı. Denetimlerde ayrıca müzik kaynaklı gürültü ve havalandırma kaynaklı gürültü nedeniyle çevreyi rahatsız eden işyerlerine idari para cezası verildi.

Canlı müzik, düğün, havalandırma ve jeneratör gibi kaynaklarla inşaat gibi gürültü kaynaklarına ilişkin şikâyetleri denetleyen ekipler, kontrollerin yanı sıra konuyla ilgili bilgilendirmelerde bulunuyor. Bilgilendirme sırasında kurallara uymayan iş yerlerine uygulanacak ceza yükünün maddi anlamda ağır olduğunu belirten ekipler vatandaşlardan duyarlı olarak mağduriyet yaşamamasını istiyor.

'ÖNCELİĞİMİZ ÇEVRE'

Yaşam standartları daha yüksek bir şehir oluşturabilmek adına çevre konusunda azami hassasiyet gösterdiklerini belirten Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, "Sürdürülebilir çevre politikamız bağlamında hayata geçirdiğimiz projelerimizde önemli başarılar elde ettik. Çevre, hava ve görüntü kirliliğinin yanı sıra gürültü kirliliği ile de önemli bir mücadele yürütüyoruz. Vatandaşlarımızın hoşuna gitmeyen, rahatsız edici sesler çıkartan fabrika, işyeri, atölye, eğlence yerleri gibi mekanlarda sık sık kontroller yapıyoruz. 400 bin metrekarede 700 bini aşkın nüfusu, 230 bin adetten oluşan ev ve işyeri hacmine sahip Yıldırım'da hayata geçirmeye başladığımız kentsel dönüşüm hamlemiz ile birçok sorunu olduğu gibi bu problemi de kendiliğinden çözüme kavuşturmuş olacağız" diye konuştu.

Yıldırımlıların bilincini artırıcı çalışmalar yürüttüklerini de ifade eden Başkan Edebali; korna, klakson ve yüksek sesin de bir çevre kirliliği olduğunu hatırlatarak, vatandaşları daha duyarlı olmaya davet etti.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!