Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'da gümüş balığı sezonu kapanıyor

Bursa'da İznik Gölü'nde 4 ayrı kooperatife bağlı balıkçılar tarafından yapılan gümüş balıkçılığında bu sezonun sonuna yaklaşıldı. Nisan ayında başlayan gümüş balıkçılığı kış aylarının gelmesi ile birlikte balıkçılar ağlarını gölden çekmeye başladı.

Bursa'da gümüş balığı sezonu kapanıyor

İznik Gölü'nde Orhangazi, Narlıca, Çakırca ve İznik Su Ürünleri Kooperatifleri tarafından yapılan gümüş balıkçılığı, pandemiden etkilendi.

Nisan ayında başlayıp Ekim ayına kadar İznik Gölü'nde yapılan ve tamamı yurt dışına ihraç edilen gümüş balıkçılığında bu yıl fiyatlar geçen yılın altında kaldı.

Orhangazi Su Ürünleri Kooperatifi üyesi Zelkif Bektaş, bu yıl 900 ton balık tutulmasını planladıklarını belirterek, koronavirüs önlemleri nedeniyle sağlıklı bir sezon yaşayamadıklarını ifade etti. Bektaş, bu yıl Orhangazi bölgesinden 150 ton balık tutmayı hedeflediklerini ancak sezon kapanırken bu rakamın ancak 110 tona yaklaştığını belirterek, "Bu yılı geride bırakıyoruz. Artık göl suyu kış şartları ile birlikte soğuduğu için gümüş balığında azalma yaşanıyor. Sezonu yakın bir zamanda kapatmış olacağı" dedi.

Öte yandan ağırlıklı olarak Yunanistan ve İspanya'ya ihraç edilen gümüş balığında fiyatlar bu yıl geçen yılın gerisinde kaldı. 2019 yılı yaz aylarında kilosu 3,40 liradan alıcı bulan gümüş balığı bu yıl sezon açılışında 2,30 liradan alıcı bulabildi. Balıkçılar rakamların ciddi düştüğüne de dikkat çekerek, gelecek sezon aynı sıkıntıyı yaşamamayı umduklarını kaydetti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!