Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'da Gemlik Belediyesi'nden ihtiyaç sahipleri için 'Halk Market' (ÖZEL HABER)

Gemlik Belediyesi'nin, ihtiyaç sahiplerinin istedikleri ürünleri ücretsiz olarak temin etmesini amaçladığı Halk Market" projesi hayata geçti. Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, Halk Market'i anlatırken, "Bu markette para geçmiyor, Gemlik'te hiçbir çocuk yatağa aç girmesin noktasından hareketle bu faaliyete devam edeceğiz, sağ elin verdiğini sol el görmeyecek" ifadelerini kullandı.

Bursa'da Gemlik Belediyesi'nden ihtiyaç sahipleri için 'Halk Market' (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Gemlik Belediyesi'nin, ihtiyaç sahiplerinin faydalanması için kurduğu Halk Market hayata geçti, Gemliklilerin yüzünü güldürmeye devam ediyor. İhtiyaç sahibi vatandaşların, sosyologlar tarafından ev ev gezilerek tespit edilmesinin ardından belirlenen tutarlarda alışveriş yapabilmelerinin sağlandığı bu markette, klasik erzak kutularında bulunmayan ürünler de yer alıyor. Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, "Kimin neye ihtiyacı olduğunu bilemeyiz, insanlarımızın klasik erzak kutuları içersinde koyup gönderdiğimizden şeylerden çok başka şeylere ihtiyacı var" diyerek ürün çeşitliliğinden ve vatandaşın bu marketteki özgürlüğünden söz etti.

"BURASI BİR ELİN VERDİĞİNİ ÖBÜR ELİN GÖRMEDİĞİ YER"

Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, Halk Market'i anlatırken, "Adı market olunca bir yanlış anlaşılma da oluyor. Bu markette alışveriş yok, para geçmiyor. Burası bir elin verdiğini öbür elin görmediği yer. Burası gerçek ihtiyaç sahiplerinin hiçbir siyasi partinin ilçe başkanının önünde el bağlamasına gerek kalmadan tamamen bu şehrin ihtiyaç sahibi bir yaşayanı olarak helalinden alışveriş yaptığı yer. Bunun da bir hikayesi var. Cumhuriyet Halk Partisi'nin anlatmış olduğu aile sigortası kavramının vücut bulmuş hali. Bir kart çıkartıyoruz, önce sosyolog arkadaşlarımız gidiyor, ben ihtiyaç sahibiyim diyen yurttaşın evinde tespitini yapıyor ardından derecelendirme üzerinden bir puan veriliyor o puan üzerinden de, vatandaş her ay 100, 120, 150 şeklinde üç ayrı şekilde ayda bir kez gelip buradan alışverişini yapıyor" ifadelerini kullandı.

"İNSANLARIMIZIN KLASİK ERZAK KUTULARI İÇERSİNDE KOYUP GÖNDERDİĞİMİZDEN ŞEYLERDEN ÇOK BAŞKA ŞEYLERE İHTİYACI VAR"

"Türkiye, çocuğu elli kuruşluk gofret istediğinde alamadığı için kendi canına kıyan babaların olduğu bir ülke" diyen Sertaslan ayrıca, "İnsanlarımızın, klasik erzak kutuları içersinde koyup gönderdiğimizden şeylerden çok başka şeylere ihtiyacı var. Burası bunun akla geldiği yer. Büyük bir tesadüfle geldiğimizde bir hanımefendi burada alışveriş yapıyordu, onun aldığı ürünleri gördük. Torununa, çocuğuna çikolata, bisküvi, almış burada emzik de var, biberon da var, çocuk bezi de var, hasta pedi de var. Bunlardan hangisinin yurttaşa ihtiyaç olduğunu bilebilmek mümkün mü? Bu uygulamayı Eskişehir'de Odunpazarı Belediyesi'nde görmüştüm, dedim ki, belediye başkanı olursam bunu mutlaka yapacağım" diyerek marketteki ürün çeşitliliğine vurgu yaptı.

"ATA TOHUMUNDAN YAPILAN SALÇA HALK MARKET'TEN HEDİYE"

"Gemlik'te hiçbir çocuk yatağa aç girmesin noktasından hareketle bu faaliyete devam edeceğiz ama en uzun soluklu ve en çok sayıda yurttaşa daha yüksek kredilerle alışveriş yaptırabilmek için yurttaşlarımızın bağışlarına da ihtiyacımız var" diyen Başkan Sertaslan, "Bağış yapan bir milletiz, olan olmayana ulaştırmak için adeta çırpınıyor, burası çırpınmadan ihtiyaç sahibine yardım yapılabilme yeri. Yurttaşlarımızın bağışlarını da bekliyoruz. Burada krediye tabi olmadan verdiğimiz salçamızın hikayesi ise şöyle; Ata tohumu yetiştirmek gibi bir görev edindik, bu sene 700 civarı çim üstünden fide elde ettik o fideleri uygulama tarlamızda ürüne döndürdük. 4 ton civarı domates elde ettik, bu domateslerin de tohumunu aldıktan sonra kalan kısmını kadın girişimci derneklerimize götürdük. Oradaki kadın girişimciler, götürdüğümüz domateslerden bu salçayı yaptılar. Satsınlar diye götürmüştük ama onlar, biz bunları Halk Market'e bağışlayacağız dediler. Eğer 113 bin nüfuslu Gemlik'te 110 bin kişi bir araya gelip 3 bin tane yurttaşı, çocuğu  evinde aç yatmakla karşı karşıya bırakıyorsa, ne damarlarımızdaki asıl kandan bahsedelim, ne inancımızdan, ne de hayata bakış açımızdan. Ben inanıyorum ki, Türkiye kendi ihtiyaç sahibi yurttaşını ayakta tutabilen insanların ülkesi, bu markette bunun hayata geçmiş mekânı" şeklinde konuşarak sözlerine son verdi.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!