Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'da Geçit mahallesi doğal gaz, kötü koku ve okul sorunlarının çözülmesini bekliyor

Mahallemde Neler Oluyor programı, bu bölümünde Muhtar Erkan Temiz'in ev sahipliğiyle, Osmangazi Belediyesi'nin Geçit mahallesine konuk oldu.

Bursa'da Geçit mahallesi doğal gaz, kötü koku ve okul sorunlarının çözülmesini bekliyor

EZGİ KAYI - GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Mahallemde Neler Oluyor bu hafta Geçit mahallesinin sorunlarını masaya yatırdı. 

ÖNCELİKLE DOĞAL GAZ, KOKU VE OKUL PROBLEMİNİN ÇÖZÜLMESİ İSTENİYOR

Geçit'in en büyük problemi, doğal gazın olmadığı bölgelerin bulunması. Mahalle sakinleri kış günlerinde tek göz odada oturmak zorunda bırakılmaktan ve odun kömürle ısındıkları için pis bir hava soluyarak yaşamaktan bıkmış durumda.

Geçit mahallesinde vatandaşların yaşamını zorlaştıran bir diğer konu ise kötü koku. Hamitler Kent Çöplüğü'nün ve Katı Atık Süzüntü Arıtma Tesisi'nin yerleşim yerine oldukça yakın olmasından dolayı mahallenin, özellikle gece saatlerinde çok kötü koktuğunu ifade eden vatandaşlar sorunun çözülmesi için yıllardır sabırsızlıkla bekliyor.

Öte yandan, Geçit Mahallesi Muhtarı Erkan Temiz, belediyeyle görüşmelerinin devam ettiğini fakat soruna mahalleliyi tatmin edecek bir çözüm bulunamadığını ifade ediyor.

Mahallede okul olmadığını belirten vatandaşlar en yakın okulun Fatih Sultan Mehmet mahallesi ve Geçit mahallesi sınırında bulunduğunu, bunun da yetersiz olduğunu söyledi. Nüfusun bu kadar yoğun olduğunu Geçit mahallesinin de kendi sınırları içinde bir okulu olması gerektiğini ifade eden mahalle sakinleri, "Okul yapılması için mahallede ayrılan bölgenin boş bir şekilde beklemesi canımızı sıkıyor çocuklarımızın kendi mahallemizde bulunan okula gitmesini isteriz, yetkililer yapmıyorsa bir hayırsever ya da iş insanı çıkıp buraya okul yaptırsa memnun oluruz" dedi.

"SPOR TESİSİ MAHALLENİN DIŞINDA VE ÇAMUR İÇİNDE"

Geçit Spor Kulübü Başkanı Mehmet Ceylan ise zamanında mahalleye Büyükşehir Belediyesi tarafından güzel bir spor tesisi kurulduğunu ancak mahallenin gelişmesi ve büyümesiyle nüfusun artık bu bölgede yoğunlaşmadığını, genç ve minik sporcular için buraya ulaşımın oldukça zor olduğunu belirtti. Aynı zamanda spor tesisinin bulunduğu bölgede hızlı tren şantiyesi bulunması buradaki koşulları daha da zorlaştırıyor, çamura batmadan tesise girmek için özel çaba sarf etmemiz gerekiyor diyen Ceylan bu kadar kapsamlı bir tesis olmasa bile daha küçük ama daha mahalle merkezinde bulunan bir tesis istediklerini ifade etti.

YÜKSEK GERİLİM HATTININ KABLOSU EVE TEMAS EDİYOR

Uzun zamandır bu mahallede oturduklarını belirten bir çiftin şikayeti ise evlerinin üzerinde bulunan yüksek gerilim hattı kabloları.

Bu kabloların yükseltilmesi için büyük bir bütçe gerektiğini ve karşılayamadıklarını belirten çift, "Yaşamımız bu şekilde tehlikede başka bölgelerde kablo yükseltildikçe bize olan mesafe daha da azalıyor, evde sürekli beyaz eşyalar bozuluyor, eşimle el ele tutuştuğumuzda elektrik çarpıyor kime söylesek bu hattan kaynaklandığını söylüyor, bizim kablolarımızın da yükseltilmesini istiyoruz" dedi.

"GÖÇEBE GİBİ HİSSEDİYORUZ"

Mahallenin çok uzun zamandır imar sorunuyla uğraştığını söyleyen Geçitliler, "Tapumuz kimde nerede oturuyoruz belli değil, kendi evimizde misafir gibi oturuyoruz, kendimizi göçebe gibi hissediyoruz, imar sorunu bir an önce çözülmeli" ifadelerini kullandı.

Mahallenin büyük sorunlarını bildiğini ve yakından ilgilendiğini ifade eden Muhtar Erkan Temiz, "Sorunların çözülmesi için buradayız, elimizden geldiğince çalışmalarımıza devam ediyoruz, vatandaşı burada mutlu yaşatmak bizim görevimiz" şeklinde konuştu.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!