Bursa'da fırsatçılar sanayiye dadandı ! (ÖZEL HABER)

Beşevler Küçük Sanayi Sitesi esnafı,yıl sonunun gelmesiyle birlikte yenilenen kira sözleşmelerindeki fahiş fiyat artışına isyan etti.

Bursa'da fırsatçılar sanayiye dadandı ! (ÖZEL HABER)

HABER: BURCU SEKMEN KAMERA: SEFA BALABAN

Bursa Küçük Sanayi Site İşletme Kooperatifi'nin kiracısı olan esnaf,yeni yıl için hazırlanan kira sözleşmeleri karşısında gözlerine inanamadı. Kiracıların eline geçen sözleşmede,Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) oranına göre yüzde 18.78 olması gereken zam oranının yüzde 40 ila 80 seviyelerine çıkarılması şok etkisi yarattı.

1993 yılından bu yana sanayide oto yedek parça sektöründe faaliyet gösteren İbrahim Baştürk;2018 yılında Net 2 bin 20 lira olan aylık kira bedelinin 2019 itibariyle yüzde 60 zam oranıyla nasıl 3 bin 250 liraya çıkarılmak istendiğinin altını çizerken, "Devletimiz her yerde enflasyonla topyekün mücadele çağrısı yaparken bizler karşı karşıya kaldığımız bu durumu anlayamıyoruz.

Kooperatifteki yetkililer ise bu zammı mantıklı bir nedenle açıklayamıyor. Kendileri kararın "yönetim kurulu" tarafından alındığını söyleyip işin için çıkıyor. 10 yıldan fazla süredir burada kiracı olarak bulunduğumuz için Kooperatifin istediği zaman bizi çıkarma hakkı var o yüzden de sesimizi çıkaramıyoruz. Ekmeğimizden olmaktan korktuğumuz için bizi sindirmeye çalışıyorlar"diye konuştu.

Nerede kaldı topyekün mücadele ?

Fahiş fiyat artışları karşısında eli kolu bağlanan sanayi esnafı, yaşadıkları mağduriyet karşısında bir muhatap bulamadıklarını açıklarken sorunun da bir an önce çözüme kavuşturulması için yetkililerden yardım bekliyor.Sanayi bölgesinin eski esnaflarından olan Aziz Coşkun da 1996'dan beri işlettiği lokantanın 3 bin 920 lira olan kira bedelinin 6 bin liraya çıkarılmak istenmesine isyan ederek , "Onca yıldır buradayız, buradan ekmek yedik. Şimdiye kadar hiç böylesine haksız bir artış görmedik. Neden kimse buna müdahele etmiyor? Yetkililerin bu durumu denetlemesini istiyoruz" diyerek yardım istedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!