Bursa'da Ensar'a yapılan skandal kiralama mahkemeye takıldı!

Bursa'nın Osmangazi ilçesindeki Abdal Kültür Merkezi'nin Osmangazi Belediyesi tarafından 1 buçuk milyon liraya yenilenmesinin ardından, erkek çocuklarına tecavüz skandalıyla gündeme gelen Ensar Vakfı'na aylık 625 liraya kiralanmasına mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı geldi.

Bursa'da Ensar'a yapılan skandal kiralama mahkemeye takıldı!

Bursa'da Ensar'a yapılan skandal kiralama mahkemeye takıldı!

CHP Bursa Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Karaca, encümen kararının iptali ve yürütmenin durdurulması için Bursa 2. İdare Mahkemesine dava açmıştı.

Mahkeme; ihaleyi hukuka aykırı buldu ve uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğuracağı gerekçesiyle "yürütmeyi durdurma" kararı aldı.

Karaca, gelişmeyle ilgili olarak bugün Abdal Kültür Merkezi'nin önünde partililerle birlikte bir basın açıklaması düzenledi. 

İsmet Karaca yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

"Dün gece Adana'da Ensar Vakfı'na benzer bir vakfın kız yurdunda yaşanan facia yüreklerimizi yaktı. Yaşamını kaybeden çocuklarımıza Allah'tan rahmet ailelerine sabır diliyorum. Aynı gün Adana'da 6,5 trilyona müftülük binası açanların vicdanları rahat olsun.

Cumhuriyet döneminden günümüze kalan ve zamanında tahıl ambarı olarak kullanılan yığma taş özelliğine sahip depoyu sanatın ve kültürün merkezi olacak şekilde aslına uygun restore edip yeniden ayağa kaldırıyoruz.

Yukarıdaki açıklama 17 Kasım 2013 tarihinde Cihan haber ajansına Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar tarafından yapılmıştır. Kültür ve sanatın merkezi olacak denilerek restore edilen Cumhuriyet döneminin en güzel SMÖ (sivil mimari örneği) örneklerinden biri olan tarihi tahıl hanının son dönemde adı çocuklara cinsel istismarla gündeme gelen Ensar Vakfı'na peşkeş çekilmiştir.

Belediye meclisinin 4/11/2015 tarihindeki olağan oturumunda CHP'li üyelerin Ret oylarına rağmen AKP'li üyelerin kabul oyuyla bu tarihi hanın 10 yıl süreyle kiraya verilmesinin, kiralama işleminin Belediye encümenince yürütülmesinin uygun olduğuna oy çokluğu ile karar verilmiştir. Kira tespit komisyonun hangi kriterlerle belirlediğini anlamadığımız bir değerlendirmeyle bu tarihi hana aylık 600 TL bir kira bedeli biçmiştir."

"Günlük 250 bin yolcunun taşındığı Bursa Metrosunun Demirtaşpaşa İstasyonun yürüyüş yolunda olan her gün yüzbinlerce insanın geçtiği Cumhuriyet cd, Atatürk cd tarihi hanlar bölgesi .... gibi yerlere yürüme mesafesinde olan, 990 metrekare üzerine kurulu olan asma katlarıyla sanat galerisi, eğitim alanları, atölyeleri, sergi sunum alanı, konferans salonuyla iç avlusuyla yaklaşık 1500 metrekare kullanım alanına sahip bu SMÖ hanın 600 TL bedelle kiraya çıkarılması hiçbir vicdanla bağdaşmaz" ifadelerini kullanan CHP Bursa Osmangazi İlçe Başkanı Karaca açıklamasını şöyle sürdürdü:

"2886 sayılı yasanın 51/g maddesine istinaden, davet usulüyle yapılan ihaleye sadece ilim yayma cemiyeti ve ENSAR VAKFI davet edilmiştir. 16,02,2016 tarihinde yapılan ihale gerçekten pazarlık usulüyle yapılmıştır. İlim Yayma Cemiyeti 620 TL teklif etmiş Ensar VakfıI 625 TL teklif etmiş 6 TL'si daha olmayan İlim Yayma Cemiyeti ihale zaptını ve açık artırma ihale tutanağını imzalayarak ihaleden çekilmiştir. Bu adrese teslim ihale ile 31,12,2018 tarihine kadar 625 TL bedelle 1500 metrekarelik bu tarihi han Ensar Vakfı'na kiralanmıştır.

Türkiye'de kamu yararı statüsünde olan 263 vakıf var. Bakanlar Kurulu kararıyla bu statü kazanılıyor. 263 vakfın 4 tanesi Bursa'da kurulmuştur. Eğitim yaşamına katkı yapmaktadırlar. 40 yıl önce Bakanlar Kurulu kararıyla bu statüye layık görülen "CELAL BAYAR VAKFI" gibi "ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ GÜÇLENDİRME VAKFI" gibi 20 yıl önce kamu yararına vakıf statüsü olan "BURSA COŞKUNÖZ EĞİTİM VAKFI" gibi. Bursalı bu vakıfların haberi dahi olmadan İstanbul merkezli 16.08.2012 tarihinde AKP hükümetince kamu yararına vakıf statüsü verilen Ensar Vakfı ile İlim Yayma Cemiyeti Vakfı nın davet edilmesi adı çocuklara cinsel istismarla anılan Ensar Vakfına Cumhuriyet dönemi SMÖ olan bu Han'ın peşkeş çekilmesi kentimize de büyük saygısızlıktır.

Hanın tarihi dokusunu koruyacaklarından emin oldukları için Ensar Vakfı'na kiralandığını söyleyen Osmangazi Belediyesinin yetkililerine bir hatırlatmada bulunmak istiyorum bu vakfa çocuklarının koruyup kollayacağından emin olarak teslim eden ailelerin bazıları da çocuklarına bekaret testi yaptırıyor olmanın utancını yaşıyorlar kendilerine emanet edilen çocuklara tecavüz edilmesine engel olamayan vakıf tarihi dokuyu nasıl koruyacağını hep birlikte göreceğiz.

Ülkede büyük infial yaratan, dünyanın gündemine de giren Skandalın kahramanı çocuk tecavüzcüsünün tutuklanmasından bir kaç gün sonra yani 8 mart ta kira sözleşmesini imzalaması da pervasızlığın resmi vesikasıdır.

Bu büyük peşkeşin takipçisi olacağımızı daha önce kamuoyu ile paylaşmıştık. Sürdürdüğümüz hukuk mücadelesinin sonucunda Bursa 2. İdare mahkemesi Osmangazi Belediyesi encümen kararının uygulanması halinde telafisi güç zararlara sebebiyet vereceği kanaatı ile yürütmenin durdurulmasına karar verilmiştir.

Osmangazi Belediyesinden mahkeme kararını derhal uygulamasını istiyoruz. Daha önce Belediye Başkanı SN. Mustafa Dündar ve encümen üyeleri hakkında açtığımız davaya içişleri bakanlığı yargılanma izin vermemiştir. Şimdi dava yeni bir boyut kazanmıştır. Tekrar Belediye Başkanı , encümen üyeleri ve Osmangazi Belediyesinin kira tespit komisyonu üyelerine dava açacağız. İçişleri Bakanından adı geçen kişilerin yargılanması için gerekli izni vermesini talep ediyoruz. Hiç kimse bağımsız mahkemelerin vereceği karardan kaçmasın."


Demirtaşpaşa Mahallesi Abdal Caddesi Tahıliçi sokakta yer alan Abdal Kültür Merkezi'nde restorasyon çalışmalarının 2015 yılında bitmesinden sonra Osmangazi Belediye Meclisi, kültür merkezinin ihale usulü ile kiraya verilmesine karar vermişti.

2016 yılının şubat ayında yapılan ihaleye İlim Yayma Cemiyeti Bursa Şubesi ile Ensar Vakfı Bursa Şubesi katılmış, pazarlık usulü ile yapılan ihalede, Abdal Kültür Merkezi'nin aylık 625 liraya 2018 yılının Aralık ayına kadar Ensar Vakfı Bursa Şubesi 'ne kiralanmasına karar verilmişti.

Ensar Vakfı, aynı tarihlerde Karaman'da erkek çocuklarına tecavüz skandalı ile gündeme gelmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!