Bursa'da engelliler derneğinde imkan var, gelen yok

Bursa Yenikaraman'da bulunan Bursa Engelliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (BEYDER), derneklerindeki onca imkana rağmen engelli birey ve ailelerinin katılmamasından şikayetçi. BEYDER başkanı Şinasi Yılmaz, Tüm engelli birey sahibi ailelerinin derneklerine uğrama çağrısında bulunarak, hayırseverlerin de derneklerini önce ziyaret edip daha sonradan yardım etmelerini istedi.

Bursa'da engelliler derneğinde imkan var, gelen yok

SEFA BALABAN/BURSADABUGUN.COM

Bursa Yenikaraman'da 9 yıl önce faaliyete geçen BEYDER, Bursa'da bulunan engelli vatandaşlara ve ailelerine destek oluyor. 4 katlı bir binada hizmet gösteren BEYDER, içerisinde bulunan konaklama odaları ve el işi atölyesinde engelliler ve ailelerini bekliyor.

Engelli birey sahibi olan ailelerinin kendilerinden habersiz olduklarınından yakınan BEYDER Başkanı Şinasi Yılmaz, derneklerinde yapılan faaliyetlerden hiçbir şekilde para talep etmediklerini sadece aylık 5 TL aidat gelirlerinin olduğundan bahsederek, "Bizim amacımız engelliye daha güzel bir hizmet vermek. Ancak bunları halk tam olarak bilmiyor, biz de kendimizi tanıtmak istiyoruz. Hayırseverler bize bağışta bulunuyorlar ancak biz, onlar buraya gelip, burada bizleri ziyaret edip neler yaptığımızı görsünler ve o şekilde bağış yapsınlar istiyoruz. Biz zaten yapılan bağışları engellimize ulaştırıyoruz" dedi. Bursa'da 163 tane dernek olduğunu ve bunların da çoğunun kurs açtığının altını çizen Yılmaz, "Kurslarımız 6 ayda bir oluyor. Bir kursa giren kişi bir daha giremiyor. Bu sefer de beklemek zorunda kalıyor" şeklinde konuştu. Yılmaz, engelli ailelerine de gelip derneklerine üye olarak, engelli bireylerin sosyal hayatta daha aktif olmalarını istedi. 

"Bir evde engelli varsa orada bütün aile engellidir"
Zihinsel engelli bir kızı bulunan ve bir evde bulunan engelli bireyin bütün aileyi etkilediğini anlatan Nuriye Demir, "Bizler engelli problemlerini yaşıyoruz. Evde engelliniz varsa çocuğunuzu bırakıp düğüne, bayrama, cenazeye gidemezsiniz. Eşiniz varsa biriniz gider biriniz kalırsınız" şeklinde konuştu. 2013'te geçirdiği kalıtımsal bir hastalık sonucu engelli olan ve herkesin gelecekte bir engelli adayı olduğunu vurgulayan Ömer Bey ise, "Engellileri gördüğümüz zaman elimizden bir şey gelmediğini düşünüyoruz. Ben şimdi fark ediyorum ki elimizden çok şey geliyormuş. Ben bu derneğe gelip burada yapılan hizmetleri gördükten sonra aslında ne kadar geç kaldığımı fark ettim" ifadelerini kullandı. 

İş atölyesi

Giysi odası

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!