Bursa'da elektrikli otomobil satışı başladı

2007 Yılında kurulan Derindere Motorlu Araçlar (DMA) tarafından geliştirilen teknoloji ile üretilen Türkiye'nin "ilk ve tek" Tip Onay Belgesi'ni alan DMA teknolojisine sahip elektrikli araçlar Eyser Otomotiv işbirliğiyle ilk kez Bursa'da satışa sunuldu...

Bursa'da elektrikli otomobil satışı başladı

DMA Eyser Otomotiv'in Mihraplı Caddesi üzerindeki satış mağazasının açılış töreni Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin ve Bursa Sanayici ve İş Adamları dünyasının birçok önemli isminin katılımıyla gerçekleştirildi. Yoğun bir kalabalık eşliğinde gerçekleşen açılışta konuşan Başkan Özgen Keskin,"Dünya üzerinde gittikçe yaygınlaşan elektrikli araçların yerli teknoloji ile Bursa'da satışa sunulmasından memnuniyet duyuyorum. Ülkemizin gelişmesinde bu tür yeniliklerin ve bu yeniliklere destek olan yatırımcıların önemi çok büyüktür. DMA Kurucu ortağı Önder YOL ve Özkan DERİNDERE'yi ve bu araçları Bursa ile buluşturan Eyser Otomotiv yöneticileri Erdil UĞURLU ve Yücel AKGÜL'ü yürekten tebrik ederim. Böyle bir teknolojinin ülkemizde geliştirilmesi hepimiz adına gurur verici. Araçları inceledim. Tek şarj ile 280 km. menzil kat edilebilmesi gerçekten önemli bir gelişim. Bu menzilin yakın zaman sonra daha da arttırılmasını umut ediyorum. Gerek temiz bir çevre için gerekse ekonomi açısından yerli elektrikli araçlarımızın artmasını diliyorum. İnşallah bu teknolojik gelişimler sadece otomobil ile sınırlı kalmaz ve ileride deniz, hava ve hatta uzay teknolojilerinde de söz sahibi olacak yerli teknolojiler geliştiririz." şeklinde konuştu.
***
Projenin, DMA teknolojisi kullanılarak elektrikli otomobil üretme projesi olduğunu anlatan DMA Kurucu Ortağı  Önder YOL elektrikli araçların geleceğine inandıklarını ve bu konuya yatırım yapma kararı aldıklarını anlattı. Proje için gereken finansmanı tamamen kendi öz kaynaklarından karşıladıklarını söyleyen Önder YOL, "Proje kapsamında şu ana kadar yapılan ve bundan sonra da yapacaklarımız ile otomotiv sektörüne ve ülke ekonomisine pozitif katkılar sağlamayı hedefliyoruz. Bu araçların sağladığı faydaları göz önüne aldığımızda, bu proje geleceğe güvenle bakmak isteyen herkesin projesidir" dedi. Elektrikli araçların ekonomik ve çevreci özellikleri ile ön plana çıktığını anlatan Önder YOL, araçların en önemli parçası olarak kabul edilen elektronik beyin ünitelerinin ve buna ait yazılımların tamamen DMA mühendisleri tarafından geliştirildiğini ve araçların menzili ve şarj özellikleri ile rakipsiz olduğunu belirtti. YOL, araçların üretim sürecine ilişkin olarak şöyle konuştu; "Bu araçlar uzun bir test ve izin sürecinden sonra satışa sunuluyor. Üretilen ilk araçlar, gerçek yol koşullarında yaklaşık 500 bin kilometrenin üzerinde test edildi. Tek şarj ile 280 Km. menzil kat edebiliyor.40kWs Lityum bazlı bataryaları ve 62 kW sürekli (84 kW maksimum) güç üretme kapasiteli elektrik motoruyla 225 Nm-325 Nm tork değer aralığında yüksek bir performans sunan DMA teknolojisini; 3 yıl, 100 bin kilometre DMA garantisi ile kullanıma sunuyoruz."

BURSA'DA EYSER OTOMOTİV GÜVENCESİ İLE SATIŞA SUNULDU
DMA ile distribütörlük anlaşması yapan Eyser Otomotiv Yönetim Kurulu Eş Başkanı Yücel Akgül, DMA mühendislerinin geliştirdiği ve 500 bin kilometreyi aşan testlerin ardından ortaya çıkartılan teknolojinin, Türkiye'de elektrikli araç konusunda TSE'den tip onay belgesi almaya hak kazanan ilk marka olduğunu belirtti.
6 TL'YE 280 KM YOL
Yücel AKGÜL, "Elektronik beyin üniteleri ve buna ait yazılımları tamamen DMA tarafından geliştirilen elektrikli otomobil, tek şarj ile yaklaşık 280 km. yol yapabiliyor. Bu kadar yol yapmanın maliyeti ise sadece 6 lira. Aracın en önemli avantajlarından biri de evdeki normal bir prizden şarj etme imkânı olması. Araç, şehir şebekesinin her yerinden temin edilebilen 220V ile yaklaşık 8 saatte tam olarak şarj edilebiliyor. DMA hızlı Şarj Ünitesi ile bu süre 3 saate iniyor. İddialı dev markalar varken, Anadolu'dan bir firmanın bu işe soyunması dikkat çekici. DMA'nın en büyük başarısı ise aracın en önemli parçaları, elektronik beyin üniteleri ve buna ait yazılımlarını tamamen kendi mühendislik becerisiyle geliştirmiş olması. Hazıra konup, bir başka markayı taklit etmemişler. Biz bu teknolojiyi Bursalılar ile buluşturmak için yoğun çaba harcadık. Elektrikli otomobillerimizi daha yakında görmek ve test etmek isteyen herkesi Mihraplı Caddesi'ndeki satış mağazamıza bekliyoruz." diyerek sözlerini tamamladı.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!