Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'da elektrik ekiplerinin doğayla zorlu mücadelesi

Türkiye'nin en önemli kış turizmi ve kayak merkezlerinden olan Uludağ'da Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. ekipleri 7 gün 24 saat elektrik arızalarına karşı nöbet tutuyor. Ekipler eksi 25 dereceye kadar düşen hava sıcaklıklarında, 1,5 metreyi bulan kar kalınlığında ve tipi gibi zorlu hava koşullarında çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüp elektrik kesintilerine anında müdahale ediyor.

Bursa'da elektrik ekiplerinin doğayla zorlu mücadelesi

Türkiye'nin en önemli kış turizmi ve kayak merkezlerinden olan 2 bin 543 metre rakımlı Uludağ'da yoğun yağış sebebiyle yıkılan ağaçlardan, şiddetli rüzgarla yıkılan direklerden ve diğer sert hava koşullarından kaynaklanan arıza ve elektrik kesintilerine karşı anında müdahale ve onarım için Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. ekipleri 7 gün 24 saat nöbet tutuyor.

Arıza merkezlerinden çağrı cihazı ya da tabletlerle gelen arıza bildirimleri üzerine anında harekete geçen ekipler arazi araçlarıyla arızalı hatta olabildiğince yaklaşıyor. Aracın giremediği bölgelerde ekipmanlarını yanlarına alan ekipler arızalı hatta kadar yürüyüp güvenlik tedbirlerini aldıktan sonra vinçle ya da tırmanarak hatta ulaşıyor.

Arıza durumuna göre 5 dakika ile 2 saat arası çalışma yapan ekipler yoğun kar yağışı, sis, tipi gibi zorlu hava koşullarıyla da mücadele ediyor. 14 yıldır kış sezonunda Uludağ'da arıza-onarım ekibinde çalışan Yusuf Öztürk, "Her koşulda biz görevimizin başındayız. Arızaların giderilmesi sorunun kaynağına göre bazen 2 saat bazen 5 dakika alıyor. 2 saate kadar, koşullar zor olsa da direkte kalıp arızayı gidermek için yoğun bir tempoyla çalışıyoruz" dedi.

İŞİMİZİ SEVEREK YAPIYORUZ

Uludağ'da kış sezonlarında 15 yıldır görev yapan arıza-onarım ekibinden Ercan Terim ise zor olsada işini severek yaptığını belirterek çalışma tempolarını anlattı. Terim, "Bir arıza durumunda merkezimizin yönlendirmesiyle harekete geçiyoruz. Arızayı tespit ettikten sonra giderilmesi için gerekli çalışmalarımızı yapıyoruz. Burada zorlu şartlarla mücadele ederken en çok aracımızın kara saplanması sorunuyla karşı karşıya kalıyoruz. Bu konuda burada beraber görev yaptığımız karayolları çalışanlarıyla birbirimize destek oluyoruz. Bunun haricinde yoğun yağış ve soğukla baş etmeye çalışıyoruz. Özellikle direklere tırmanmamız gerektiğinde rüzgar ve tipide şartlar biraz daha zorlaşıyor ancak bu işleri birilerinin yapması lazım ve bizde işimizi severek yapıyoruz" şeklinde konuştu.

ÇOK ZORLU KOŞULLARLA KARŞI KARŞIYAYIZ

Uludağ'daki ekiplerin zorlu hava koşullarında görev yaptığını, bu zorlu koşulların hatlarda da zaman zaman arızalara neden olduğunu söyleyen Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. Sistem İşletme Direktörü Mehmet Koç, "Vardiyalı olarak 4 ekibimiz, toplamda 8 personelimiz bu bölgede görev yapıyor. Hatlarımız 2 bin 543 metre rakımlı Uludağ'da çok zorlu doğa koşullarıyla karşı karşıya kalıyor.  Bu gibi hava koşullarında karların ağırlığıyla yıkılan ağaçlar hatlarımıza zarar verebiliyor, aşırı rüzgar hatlarımızı yıkabiliyor. Arıza durumlarında merkezimiz, uzaktan kumanda kontrol sistemlerine düşen arızaları ve müşterilerimizin çağrı merkezine yaptığı ihbarları değerlendirip buradaki ekibimizi uyarıyor. Ekipler aldıkları ihbar doğrultusunda anında harekete geçiyorlar. Hatlarımız yoldan uzak, araçla ulaşılamayan noktalarda olabiliyor. Bazen araçlarımız karda batabiliyor. Ekiplerimizin araçların ulaşamadığı yerlere yürümesi gerekiyor. Bu durumla karşılaştığımızda ekiplerimiz 1 buçuk metreyi bulan karda yürümekte zorluk çekiyorlar. Ekiplerimiz bu gibi durumlar için uygun teçhizatlarla donanımlılar. Uludağ'da gece saatlerinde hava sıcaklığının eksi 20, 25 derecelere kadar düştüğü oluyor. Ekiplerimizin zorlu koşullarda çalışabilmeleri için dağcılık gibi sporlar için özel geliştirilmiş, soğuğa, rüzgara dayanıklı kıyafetler kullanıyoruz şeklinde konuştu. Öte yandan arıza durumlarını azaltmak için de çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Koç, Yıl içerisinde sürekli olarak önleyici bakım ve onarım çalışmalarımızla hatlarımızı bu zorlu kış şartlarına hazır hale getirmeye çalışıyoruz" dedi.

Öte yandan Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova'nın içinde bulunduğu 35 bin 500 kilometre karelik alanda görev yaptıklarını söyleyen Koç, Toplamda 54 arıza merkezimizde 790 arıza onarım-bakım personelimiz  7 gün 24 saat vatandaşların kesintisiz enerjiye ulaşması için yoğun bir tempoyla çalışıyor şeklinde konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!