Bursa'da devlet okullarında zorunlu bağış tarifesi 5 bin liradan başlıyor! (ÖZEL HABER)

Bursa'da yeni eğitim-öğretim döneminin başlamasına rağmen bazı okullar gereken yenilenmeleri tamamlayamadı. Kalabalık sınıf sorununu çözemeyen okullar çareyi kütüphane, laboratuvar gibi etkinlik sınıflarını kapatmakta buldu. Çocuğunu daha nitelikli, daha az sınıf mevcutlu okullarda okutmak isteyen velilerin zorunlu bağış yaparak ceplerinden 5 ila 10 bin lira arasında bir ücretin çıktığını da söyleyen Rona, bu yetmezmiş gibi bazı devlet okullarında velilere öğretmen tercihinde bulunma hakkı verildiğini bunun için de bir bu kadar ücret talep edildiğini söyledi.

Bursa'da devlet okullarında zorunlu bağış tarifesi 5 bin liradan başlıyor! (ÖZEL HABER)

BANU ŞEN - GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Devlet okullarında alışılmış bir problem olan balık istifi sınıflar ne yazık ki bu yıl da aynı manzarayla eğitim vermeye devam edecek.

Okul yönetimi tarafından bulunan çözüm ise bazı etkinlik sınıflarının kapatılarak yerine derslikler yapılması.

Hal böyle olunca devlet okulundaki öğrenciler hem kalabalık sınıflarda eğitim görmeye devam ediyor hem de eğitim için gerekli etkinlik sınıflarından mahrum kalıyor.

Konuyla ilgili konuşan Eğitim-İş Bursa Şubesi Başkanı Özkan Rona "Bursa, 2017 yılında bakanlığın yayınladığı raporda Türkiye'de en çok derslik açığı bulunan 6'ıncı il olarak tespit edildi. 2017 yılından sonra da depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle 13 okula yıkım kararı verildi. Yıkılan bu okulların yenileri yapılmadığı için çok ciddi derslik açığı var. Bir de bunun üzerine artan nüfus eklenince maalesef kalabalık sınıflarla eğitime başlanacak. Sınıf mevcutları ilk ve ortaokullarda 50'nin üzerine Anadolu Liseleri'nde ise sınıf mevcutları 45'e dayanmış durumda" dedi.

İKİLİ EĞİTİME GERİ DÖNÜLDÜ

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada 2019 yılı için ikili eğitim yapan okul kalmayacak denmişti. Fakat sınıfların kalabalık olması sebebiyle Bursa'da bir Anadolu Lisesi tam gün eğitimden ikili eğitim sistemine geri döndü. Çocuğunu daha iyi şartlarda okutmak isteyen veliler ise okullara bağış adı altında kayıt parası ödemeye devam ediyor.

NİTELİKLİ OKULLARA NİTELİKLİ PARA

Çocuğunu daha nitelikli, daha az sınıf mevcutlu okullarda okutmak isteyen velilerin zorunlu bağış yaparak ceplerinden 5 ila 10 bin lira arasında bir ücretin çıktığını söyleyen Rona, bu yetmezmiş gibi bazı devlet okullarında velilere öğretmen tercihinde bulunma hakkı verildiğini bunun için de bir bu kadar ücret talep edildiğini söyledi.

"USULSÜZLÜĞÜ TESPİT ETMEK İSTİYORLARSA OKUL AİLE BİRLİĞİ HESAPLARI İNCELENSİN"

Milli Eğitim Bakanı'nın devlet okullarında kimseden para alınmayacağını söylemesine rağmen bu usulsüzlüğün devam ettiğini anlatan Özkan Rona "Bu durumu tespit etmek istiyorlarsa Okul Aile Birliği hesapları incelensin. Yaz döneminde okullarda hiçbir öğrenci bulunmazken neden bu hesaplara yüklü miktarda paralar yatırılıyor bunu sorgulasınlar" diyerek yetkilileri göreve davet etti.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!