Bursa'da 'Deve Oyunları' coşkusu

Bursa'nın Osmangazi İlçesi'ne bağlı Çaybaşı Mahallesi'nde her yıl geleneksel olarak düzenlenen 'Deve Oyunları' bu yıl da büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi.

Bursa'da 'Deve Oyunları' coşkusu

Her yıl Kurban Bayramı'nın ikinci günü düzenlenen 'Deve Oyunları' etkinliklerinde doktor, imam, cadı, ayı, asker, davulcu, kız gibi figürlerden oluşan oyun ekibi, ekibi ev ev dolaşarak mahalle sakinlerine renkli ve eğlenceli anlar yaşattı.

Bayram coşkusunun doyasıya yaşandığı şenliklerde özellikle çocukların yaşadığı mutluluk görülmeye değerdi. Bazı çocuklar cadı, ayı gibi figürlere korkarak yaklaşırken bazıları da eğlencenin tadını çıkarmayı tercih etti.

'Deve Oyunları' etkinliklerinin Çaybaşı Mahallesi'nin tarihi ve kültürel değerlerinin tanıtımında ve gelecek nesillere aktarımında çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten Mahalle Muhtarı Ali Karakaya; "Her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz 'Deve Oyunları' etkinliklerimizle vatandaşlarımıza festival tadında bir bayram yaşatarak hep birlikte eğlenirken, aynı zamanda birlik ve beraberlik duygularımızın güçlenmesine de katkı sağlıyoruz.  Etkinliğimiz mahallemizin tarihi ve kültürel değerleri içerisinde çok önemli bir yere sahip. İnşallah gelecek nesiller de etkinliğimizi her yıl daha da artan bir coşkuyla devam ettirirler. Bu vesileyle tüm vatandaşlarımızın bayramını en içten dileklerimle kutluyorum." diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!