Bursa'da çocuklar sadece okula değil, hayata adapte oluyorlar

Bursa'da bulunan Yiğitalp Anaokulu'a gelen çocuklara bir çok sosyal aktivite imkanı sunuluyor. Yiğitalp Anaokulu Müdiresi Arda Çelik, "Burada sadece çocuklarımızı okula değil, hayata da adapte ediyoruz" dedi.

Bursa'da çocuklar sadece okula değil, hayata adapte oluyorlar

SEFA BALABAN/BURSADABUGUN.COM

Bursa'da faaliyet gösteren Yiğitalp Anaokulu, bünyesinde eğitim gören çocuklara havuzdan oyun parkına kadar oyun ve eğitim imkanı sunuyor. Okullarına gelen çocukları hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak geleceğe hazırladıklarını ifade eden Arda Çelik, "Amacımız kesinlikle gelecekte vicdanlı, mutlu, sağlıklı, hem psikolojik hem de fiziki olarak güven altında yaşayan bireyler yetiştirmek. Bunun ön koşulunun kesinlikle anaokulu çocukları olduğuna inanıyoruz. Çocuğun mutlu olmasını sağladığınızda  çocuk etrafındaki bütün farklılıkları fark ediyor. Onun dışında onun veya çocuk mutsuzsa zaten sadece kendi mutsuzluğuyla uğraştığı için çevresindeki hiçbir özel durumu görmüyor ve büyümüyor, sorgulamıyor, merak etmiyor. Ancak mutlu çocuk sorgulayan merak eden geleceği daha planlayan sizinle birlikte büyüyebilen bir birey oluyor. Aslında öncelikle çocukları bireysel olarak değiştirmek gerekiyor. Baskı altında yaşatmak kendi öz iradesiyle ifade becerisi ile gelişmiş, kendisini ifade eden gençler yetiştirmek gerekiyor" ifadelerini kullandı.

"Bize gelecek yetiştiriyoruz"
Okullarına gelen çocukları sadece vakit geçirsin gözüyle bakmadıklarını, onların gelecekte kendilerinin karşılarına çıkacak bireyler olduğundan bahseden Çelik, "Bugün bizim okulumuzda öğretmenlerimizin de en çok söylediğin şey çocukların bize bir gün dönecek olması. Biz gelecek yetiştiriyoruz ve bir gün karşımıza çıkacak insanların bu bireyler olduğunu biliyoruz. O yüzden iyi tanıdığımız çocuklarımızı okulumuzda yaş gruplarına ve gelişim özelliklerine göre eğitim öğretim hizmeti veriyoruz. Her yaş grubunun ayrı bir gelişme özelliği var. Okul öncesi eğitim öğretim programının bir müfredatı vardır. Tabii sadık kalarak Üzerine de çocukların gelişim özelliklerine göre farklı planlar ekleyerek devam ediyoruz. Kendi işimiz de çocukların yaş gruplarına göre özellikle ifade becerilerini geliştirmek için sorumluluklarını daha iyi öğrenebilmek için, sorumluluklarını daha iyi yerine getirebilmeleri için onun yanında topluluk karşısında rahat konuşabilmek için farklı eğitim programları yapıyoruz" şeklinde konuştu."Yemeklerimiz okulumuzda pişiyor"
Çocukların damak zevklerini korumak için yemekleri okulda kendi aşçılarının pişirdiğinin altını çizen Arda Çelik, "Kurumumuzun içerisinde bizim değer verdiğimiz şeylerden bir tanesi de yemeklerimiz burada pişiyor olması.  Çocukların gelişim evresinde bu çok önemli. Herhangi bir yerden ısıtma ya da catering şirketiyle çalışmıyoruz. Burada yemekleri hemen hazırlayıp çocuklara servis edilmesinin en büyük özelliği de damak zevklerin de gelişmesine fırsat vermek. Bizler okula gelen çocuklara da çocuklara oryantasyon yapıyoruz. Kesinlikle oryantasyon olmadan okula çocuk almıyoruz. İlk 1 hafta çocukların okula güvenme ve buraya, burada yaşamına devam edebileceğini, belli bir süre kadar burada olacağını bilmesini sağlıyoruz. Burada da anne babalardan ilk bir hafta destek alıyoruz" sözlerini kullandı.

Okuldan mezun olan çocuklar yüzmeyi öğrenerek gidiyor
Okullarındaki imkanlardan bir tanesinin de yüzme havuzu olduğundan bahseden Çelik sözlerini şu şekilde devam ettirdi: "Okulda bir de havuzumuz var. Havuzumuzun bizim için en büyük özelliği çocukların su ile birleşmesi ve suyu suyu bir şekilde yüzme aracı olarak kullanması çok önemli. Çocuklar buradan ayrıldığında 6 yaşında yüzmeyi öğreniyor. Bununla birlikte okulumuzda eğitim öğretim saatleri Sabah yedi buçukta açılıyor. İşe giden aileler anne babalar çocukları bize emanet edebiliyorlar. Okullarımızda sınıflarımız 16 kişilik. Katlarda 2 tane teyze oluyor çocuklara yardım ediyorlar."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!