Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'da Ciğergah koronavirüse karşı tüm önlemlerini aldı (ÖZEL HABER)

Koronavirüs sürecinde normalleşme adımları attığımız bugünlerde kafeler ve restoranlar açıldı. Pandemi sonrası sosyalleşme şeklimizin nasıl olacağı ve gittiğimiz yerlerdeki hijyen kuralları hepimizin kafasında soru işaretleri yaratıyor. Bursa'nın ünlü ciğercisi Ciğergah'a konuk olarak burada alınan koronavirüs önlemlerine ve bu lezzetli ciğerin sırrına dair sorular sorduk. Ciğergahın maharetli ustaları "Bu ciğerlerin içine sevgimizi katıyoruz" dedi.

Bursa'da Ciğergah koronavirüse karşı tüm önlemlerini aldı (ÖZEL HABER)

EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Bursa'da ciğer denilince akla gelen ilk isimlerden olan Ciğergah Özlüce şubesinde, Ali Koçak'la yeni normal kavramına uygun ciğercinin nasıl olduğunu ve ciğerlerindeki Türkiye'nin dört bir yanından misafir ağırlatan tadın sırrını konuştuk.

CİĞERGAH'TA MÜŞTERİLER İÇİN HER ÖNLEM ALINDI

Ali Koçak, Ciğergah'a gelen misafirler için alınan önlemleri şöyle anlattı: "Mekanımıza gelen müşterileri maskesiz olarak kesinlikle içeri almıyoruz, girişte ateşlerini ölçtükten sonra eğer ateş yüksek değilse giriş yapabiliyorlar, kapı girişine koyduğumuz, ayak pedalıyla çalışan dezenfektanlar sayesinde dokunmalarına bile gerek kalmadan ellerini dezenfekte edebiliyorlar. Masalarımızın arasına paravan koyarak hem olası bir virüsün bulaşmasını engelliyoruz hem de bu yöntemi müşterilerimiz daha güvenilir buluyor. Ayrıca masalarda oturma düzenini de, oturulmaması gereken yerlere kağıtlar koyarak sağladık ve her masaya dezenfektan koyduk."

ÇALIŞANLAR HİJYENE EKSTRA ÖZEN GÖSTERİYOR

"Çalışanlarımız da hijyen kurallarına çok dikkat ederek çalışıyorlar" diyen Koçak, "Servis elemanlarımız maske ve eldiven takmadan hizmet vermiyorlar, mutfaktaki çalışanlarımız ise maske, eldiven, bone ve kolluk takarak çok titiz bir şekilde çalışıyorlar" sözleriyle müşterilerin buraya gönül rahatlığıyla gelebileceklerini ifade etti. 

VATANDAŞ PANDEMİ SÜRECİNDE CİĞER YEMEYİ ÖZLEDİ

Mekanlarını yeni açmalarına rağmen ilgiden memnun olduklarını ifade eden Koçak, "Mekanlar yeni yeni açılıyor, insanlar korkuyorlar tam olarak kendilerini dışarı atamadılar ama ciğeri çok özlemişler şimdilik gördüğümüz ilgiden memnunuz, ilerleyen süreçte her şeyin yoluna gireceğini düşünüyoruz, hep birlikte yiyeceğiz, içeceğiz, gezeceğiz. Müşterilerimizin iyiliği için bu önlemleri alıyoruz müşterilerimizden de aynı özeni bekliyoruz" dedi.

"SIRRIMIZ GÜLER YÜZÜMÜZ"

Ali Koçak, yiyenin vazgeçemediği ciğerlerin sırrı ne sorusuna, "Bizim sırrımız öncelikle güler yüzümüz ve lezzetimiz, buraya gelen müşterilerimize biz kendi evlerindeymiş gibi hissettiriyoruz, samimi olmamız çok önemli" şeklinde cevap verdi. Ocağın başındaki usta ise sırlarını, "Özel terbiyelerimiz sayesinde ciğerlerimiz bu kadar lezzetli ama en önemlisi içine sevgimizi katmamız. Türkiye üzerinde Urfa'daki lezzeti sadece Bursa Ciğergah'ta bulabilirsiniz" dedi.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!