Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'da Çevreye Duyarlı Sanayi Tesisi Yarışması süreci başladı

Bursa Organize Sanayi Bölgesi (Bursa OSB) ile Bursa Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği'nin (BOSİAD) "Çevreci Üretim, Temiz Gelecek" sloganıyla 2015 yılından bu yana düzenlediği Çevreye Duyarlı Sanayi Tesisi Yarışması'nın bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Bursa'da Çevreye Duyarlı Sanayi Tesisi Yarışması süreci başladı

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Bursa Organize Sanayi Bölgesi (Bursa OSB) ile Bursa Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği'nin (BOSİAD) "Çevreci Üretim, Temiz Gelecek" sloganıyla 2015 yılından bu yana düzenlediği Çevreye Duyarlı Sanayi Tesisi Yarışması'nın bilgilendirme toplantısına çok sayıda iş insanı katıldı. 

BOSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Rasim Çağan, "Ülke olarak hedeflerimize ulaşmak istiyorsak üretmek zorundayız. Kirletmeden üretmek amacımız olmalı. Yarışmamızın amacı farklılık yaratmak. Çevreci firmalarımızı öne çıkarmak ve onlara ödül vermek istiyoruz" dedi. 

BOSİAD Çevre Komisyonu Başkanı İhsan İpeker, "Her gün televizyonda herkes çevreyle ilgili konuşuyor. Aslında en önemli olan kelimeyi hiç duymadık: 'Samimiyet'. çevre konusunda bu kelimeyi hiç duymadık. Bir sanayi bölgesinde çevreyle ilgili konuşuyorsak, samimi olmamız gerek. Her şeyi yerine koyabilirsiniz ama ekosistemi geri getiremezsiniz. Buna dur diyebiliriz. Sanayiciler olarak, üretenler olarak hepimizin bunun bilincinde olması gerek. Çevre yarışmasına başladığımızda biraz korktuk. Acaba bir şey olur mu diye. Bu ön yargıyı kırmamız gerek. Beraber toplum bilinciyle daha güzel günleri geri getirmemiz gerek. Bugün şehrimizde kömürü kontrolsüz şekilde kullanan sanayicilerimiz var, bacalara bakın. Biz bu havayı hep beraber soluyoruz. Meyvelerimizle övünüyoruz ama bunları çocuklarınıza yedirebiliyor musunuz? Biz Bursa Organize Sanayi Bölgesi olarak, kirli dereden su alıp arıtıp öyle kullanıyoruz. Bizler çok iyi biliyoruz, arıtma tesisini kurmak değil işletmek çok büyük bir maliyet. Bütün firmaları yarışmamıza davet ettik. Katılanlara çok teşekkür ediyorum. Katılan firmalar her şeylerini bütün şeffaflığı ile ortaya koymuştur" şeklinde konuştu. 

İpeker, "Katılım şartları Türkiye'nin önde gelen uluslararası yarışma şartları ile bire bir aynıdır. Biz yarışmamızda işin vicdan meselesi ve samimiyeti ile ilgileniyoruz. Bursa için ne yapıyorsunuz diye soruyoruz. Şehrimizde farkındalık yaratabilirsek ne mutlu bize. Yönetimimizle beraber çok iyi adımlar atıldı. Bıkmadan usanmadan dile getiriyoruz. Yarışmamız hayırlara vesile olur inşallah" ifadelerine yer verdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!