Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'da çeşme suyu içilir mi? - ÖZEL HABER

BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, Bursa'da çeşme suyunun kalitesi ve içilebilirliği konusunda Bursadabugun.com'a çok önemli açıklamalarda bulundu. Çetinavcı, Bursa'nın içme suyunu sağlayan 2 barajın doluluk oranının iyi olduğunu belirtirken, tasarruf yapılması gerektiği uyarısında da bulundu.

Bursa'da çeşme suyu içilir mi? - ÖZEL HABER

Barbaros KOÇANALI-Mesut DEMİR/BURSADABUGUN.COM

BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, Bursadabugun.com'a yaptığı açıklamada, Bursa ve Türkiye'nin su zengini bir ülke olmadığını aksine Avrupa'nın çok gerisinde olduklarını söyledi.
Su zengini ülkelerde kişi başına 7 bin ile 10 bin metreküp su düştüğünü belirten Çetinavcı, "Devlet Su İşleri verilerine göre, Türkiye'de kişi başına bin 500 metreküp su düşüyor. Bu oran Bursa'da 2 bin 500 metreküptür.  Dolayısıyla Türkiye yarı kurak bir ülkedir. Ortadoğu ülkelerine göre biraz daha iyi olabiliriz ama Avrupa'dan bu konuda gerideyiz" dedi.

BURSA'NIN 40 MİLYON METREKÜP SUYU VAR
Bursa barajlarında bu sene herhangi bir su sıkıntısının yaşanmayacağını dile getiren Çetinavcı, "Doğancı barajı ve Nilüfer barajının su kapasitesi yaklaşık 40 milyon metreküp civarında. Barajlarımız yüzde yüz doldurulmaları gerekirken doldurulmuyor. Çünkü lodoslu havalarda sıkıntı yaşanmaması için şu anda bir miktar su denize bırakılmakta. Her iki baraj da yüzde 80 doluluk oranına sahip. Arkadaki kar yükü sayesinde de kapakların açılması gibi stratejik bir planlama var. Her iki barajda 1 yıla kadar yetecek suyumuz var" şeklinde konuştu.

BURSA'DA SU ÇEŞMEDEN İÇİLİR
"Biz billboardlarda su çeşmeden içilir diye ilan astık" diyen İsmail Hakkı Çetinavcı, sözlerini şöyle sürdürdü; "Bizim arıtma tesislerimizde arıttığımız suya 24 saat içerisinde her türlü analizleri yapıyoruz. Şehrin uç noktalarından 30 ayrı yerden günlük olarak almış olduğumuz su numunelerinden kimyasal, biyolojik ve ağır metal yönüyle analizlerimizi yapıyoruz. Yaklaşık 100 ayrı noktadan da serbest analizlerimizi gerçekleştiriyoruz. Bunu bizden bağımsız İl Sağlık Müdürlüğü de yapmakta. Bizim içme suyumuz dünya standartlarındadır. Bu yüzden Bursa'da suyumuzu rahatlıkla çeşmeden içebiliriz."

SU KULLANIMINDA TASARRUF ŞART
Bursa barajlarının her zaman dolu olmayacağının altını çizen Çetinavcı, "Barajlarımızda suyumuz dolu demiştik ama her zaman bu doluluk olmayabilir. 2007'de yaşadığımız gibi suyumuz kısıtlı olabilir. Vatandaşlarımız suyumuzu bilinçli ve tasarruflu olarak kullanmalı. İsraf yolundan kaçmalıyız. Suyun bilinçli tüketilmesi için alt yapı gruplarına da görev düşmekte. Bununla ilgili mevcut kaynaklarımızı korumak zorundayız. Şehir şebekesindeki kayıp ve kaçakları azaltıyoruz. Vatandaşlarımıza da düşen görevler var. Evimizde damlayan muslukları tamir ettirmeli, diş fırçalarken suyu kapalı tutmalıyız. Bulaşık ve çamaşır makinaları tam doldurulduktan sonra çalıştırılmalı, arabamızı ya da kapı önlerini yıkarken sünger kullanmalıyız. Şu anda suyumuz bol ama basit gibi görünen bu önlemlerin suyumuzun geleceği için alınmasında fayda var" diye konuştu.

BURSA'DAKİ SULARIN ARSENİK ORANI
Bursa'nın içme suyu kaynağının Uludağ olduğunu vurgulayan Çetinavcı, şunları kaydetti;
"Bursamızda kesinlikle arsenik diye bir problemimiz yok.Eskiden 50 mg / lt olarak değerlendirilen arsenik oranı rakamı dünya sağlık örgütü tarafından 10 mg / lt olarak revize edilmiştir. Bursa'da arıtılmamış sudaki arsenik oranı 1 mg / lt'nin altındadır. Dünya sağlık örgütünün kabul edilebilir arsenik oranı 10 mg / lt'dir. Gerek barajlarımızda gerekse içme sularımızda kesinlikle arsenik oranına uymayan bir durum yoktur."

BUGÜN DÜNYA SU GÜNÜ
Bugün Dünya Su Günü olduğunu hatırlatan Çetinavcı, "Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansı'nda 22 Mart Dünya Su Günü olarak kabul edilmişti. "Su ve Gıda Güvenliğ"i bu yıl işlenecek konu olarak belirlenmiş durumda. İstanbul'da Uluslararası Su Konferansı yapılacak. Burada ben de bir konuşma yapacağım. Faydalı bir konferans olacağına inanıyorum" dedi.

Bursa'da çeşme suyu içilir mi? - ÖZEL HABER Bursa'da çeşme suyu içilir mi? - ÖZEL HABER Bursa'da çeşme suyu içilir mi? - ÖZEL HABER Bursa'da çeşme suyu içilir mi? - ÖZEL HABER Bursa'da çeşme suyu içilir mi? - ÖZEL HABER Bursa'da çeşme suyu içilir mi? - ÖZEL HABER
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!