Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'da çarşı esnafı "Yeni normal"e alışmaya çalışıyor! (ÖZEL HABER)

Hayatın her alanında birçok değişikliğe sebep olan korona virüs salgını nedeniyle iş yerlerini kapatan Bursalı esnaf, yeni normalleşme sürecine uyum sağlamaya çalışıyor.

Bursa'da çarşı esnafı ''Yeni normal''e alışmaya çalışıyor! (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Kovid-19 tedbirleri nedeniyle Bursalı esnaf 3 ay önce iş yerlerini kapatmıştı.

Yeni normalleşme sürecinin başlamasıyla iş yerlerini yeniden açan esnaf, yeni sürece alışmaya çalışıyor.

Maske, eldiven, hijyen ile sosyal mesafe kurallarına titizlikle riayet eden Bursalı esnaflar, kendilerinin ve müşterilerinin sağlığını düşünerek işini yapıyor.

İş yerlerini heyecanla açan esnaflar, vatandaşın ilgi göstermemesinden ise şikâyetçi.

3 ay kapalı kaldıktan sonra dükkânını yeniden açan çantacı Revcivan Dereli, "Normalleşmeye geçtikten sonra yoğunluk var ama iş yok. Ben çanta satıyorum ve bizim sektörümüz en son iş yapılacak sektör. Düğün sezonu açılmadığı sürece bizim işlerimiz olmaz. Fiyatlarımızda artış yok, aksine çok eski fiyatlara ürün satıyoruz" dedi.

"ESKİ FİYATLARA YA DA DAHA DÜŞÜK FİYATA ÜRÜN SATIYORUZ"

Kıyafet satışı yapan Nur Hanım ise sürecin beklediği gibi olmadığını belirtti.

Çarşıda yoğunluk olduğunu ama Bursalı vatandaşların alışveriş yapmadığını dile getiren Hanım, "İşlerimiz çok durgun, kötü gidiyor. Kalabalık ama müşteri yok. Toptancıda da fiyatlar çok yükselmiş. Zaten insan yok bir de fiyatlar yüksek. Biz fiyatları yükselttiğimizde müşteri soruyor, fiyatı söyleyince almıyor. Zor bir süreçteyiz. Eski fiyatlardan ya da daha düşük fiyata ürün satıyoruz ve bu sefer de biz zarar ediyoruz. Böyle nereye kadar gider bilmiyorum" ifadelerine yer verdi.

"ÇARŞI KABALIK GÖZÜKÜYOR AMA ALIŞVERİŞ YAPAN YOK"

Bir diğer esnaf olan Gülten Aktaş ise, "Yeni normale geçtik ama bu süreç bizim için zor geçiyor. Esnaf için hiç kolay bir durum değil. Satışlarımız yok. Mesela, aldığımız ürünleri artık aynı fiyata alamıyoruz. Bu konuda bize destek lazım. Zamanla düzelecek diye bekliyoruz ama insanlar da yoğunluk göstermiyor. Çarşı kalabalık gözüküyor ama alışveriş yapan yok"  diye konuştu.

"FİYATLARIMIZA ZAM YAPMADIK, AYNI FİYATLARDAN SATIYORUZ"

Bursa'da uzun yıllardır ayakkabıcılık yapan bir diğer esnaf da yeniden iş başı yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, "Eskiye göre işlerimiz kötü ama iyi olacak diye düşünüyorum. Bizim işimiz çocuklarla. Bu süreçte insanlar çocuklarını dışarı çıkarmıyor. Bizim de bu yüzden satışlarımız yok denecek kadar az. Fiyatlarımıza zam yapmadık, aynı fiyatlardan satıyoruz" şeklinde konuştu. 

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!