Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'da Bulgaristan'dan zorunlu göçün 30. yılı paneli

Bulgaristan'dan zorunlu göçün 30. yıldönümü; Bursa Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü, Bursa Uludağ Üniversitesi, Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı ve Diplomasi Araştırmaları Derneği iş birliğiyle düzenlenen programda ele alındı. Yurt içi ve yurt dışından çok sayıda akademisyenin konuşmacı olarak yer aldığı programda fotoğraf sergisi ve belgesel gösterimleri de yapıldı. İki oturum şeklinde yürütülen programın ilk oturumunda emekli Büyükelçi Tahsin Burcuoğlu, Prof. Dr. Zeynep Zafer ve Dr. Ahmet Hasan konuşmacı olarak yer aldı. İkinci oturumda ise Prof. Dr. Stoyan Dinkov, Doç. Dr. Neriman Ersoy Hacısalihoğlu, Dr. Öğr. Üyesi Kader Özlem ve Mehmet Türker katılımcılara seslendi.

Bursa'da Bulgaristan'dan zorunlu göçün 30. yılı paneli

GÜLNAME PAÇA - EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN 

Prof. Dr. Mete Cengiz Kongre Kültür Merkezi'nde gerçekleşen program, kokteyl ve fotoğraf sergisi tanıtımıyla başladı. 

Sergide Bulgaristan'dan zorunlu göçe dair, çarpıcı fotoğraflar ve gazete haberlerine yer verildi.

Düzenlenen panelde konuşan Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluğu Başkanı Murat Kazancı, "Bu anlamlı etkinlikte anıları paylaşmanın huzurunu hep birlikte yaşıyoruz. Balkan Türklüğü hep çileli olmuştur. Bilhassa Bulgaristan Türkleri göçe mecbur edilmiştir. Yaşadığı toprakları bırakıp göçe zorlanmıştır. Fakat ne yazık ki Bulgaristan Türklerinin karşı karşıya kaldığı olaylar bununla bitmemiştir. Türkçe konuşmaları yasaklandı ve Türkler zorunlu işkenceye maruz kaldı. Bugün Bulgaristan Türklerinin yaşadıkları unutulmuş gibi görülse de asla unutulmayacaktır. Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluğu Başkanı olarak, toplumsal hafızayı güçlü tutmak için bu etkinliği çok anlamlı buluyoruz. 21. yy eşiğinde Bulgaristan Türklerinin acılarını hep beraber paylaşıyoruz, Yurt Dışı Akraba Topluluğu olarak yanınızda olduğumuzu bilmenizi istiyoruz" dedi.

Proje Koordinatörü, Balkan Göçmenleri Platformu Genel Başkanı Dr. Kader Özlem'se "Bursa'mızda böylesi bir etkinlik gerçekleştirmek istedik ama amacımız geçmişe yönelik kin tutmak değil geleceğe ışık tutmaktır. Soydaşlarımızın yaşadığı asimilasyon politikasını canlı tutmak istedik. Altını çizmek istiyorum Yurt Dışı Akraba Topluluğu Başkanlığı'na vermiş oldukları destek için teşekkür ediyorum. 30. yılı andık ama 40.'sını beklememiz gerek ve bunu rutine bindirmeliyiz. Bölgedeki soydaşlarımızın yaşadığı sorunları bol bol dile getirmeliyiz" diye konuştu.

İl Göç İdaresi Başkanı Mehmet Türker'se, "Bulgaristan'da yaşayan Türkleri, başlayan göçleri ve Bulgaristan'ın Türkler üzerinde uyguladığı baskıyı unutmuyoruz. İsimleri Bulgar ismiyle değiştirildi ve ağır işkence gördüler. Türklüklerine söz ettiler. O dönem göç sürecini birçok kurum birlikte yürüttü. Artık onun yerine bu işleri İl Göç İdaresi yürütmektedir" şeklinde konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!