Bursa'da bu görüntüye kim dur diyecek! Dere kaderine terk edildi (ÖZEL HABER)

Bursa'nın Nilüfer ilçesine bağlı Çalı mahallesinde bulunan dere fabrikalardan gelen kimyasallar yüzünden kuruma noktasına geldi. Organize Sanayi Bölgesinde bulunan derenin üzeri atılan kimyasal nedeniyle köpükle kaplandı.

Bursa'da bu görüntüye kim dur diyecek! Dere kaderine terk edildi (ÖZEL HABER)

BANU ŞEN / BURSADA BUGÜN

Fabrikalardan geldiği düşünülen kimyasal maddeler ve çevreden atılan çöpler yüzünden dere hem duruluğunu kaybetti hem de kurumaya başladı.

Bursa'daki çoğu derenin aynı akıbeti paylaştığını söyleyen mahalle sakinleri, derenin kaderine terk edilmesini istemiyor.

Çocukken yüzmeyi o derede öğrendiğini anlatan bir mahalle sakini "Önceden dere suyla doluydu. Biz çocukken yüzmeyi burada öğrendik. Yaz mevsimi gelince mahallenin çocukları soluğu orada alırdı. Yıllar geçtikçe bu mahalle kalabalıklaştı, etrafa fabrikalar kuruldu ve haliyle eski temiz halini kaybetti" dedi.

ÇALI MAHALLESİ'NİN İKİ DERESİ DE AYNI KADERİ PAYLAŞIYOR

Sadece sanayi bölgesindeki derenin değil mahalle içindeki derenin de aynı sorunla mücadele ettiğini söyleyen vatandaşlar, özellikle yaz mevsiminde havaların ısınmasıyla birlikte etrafa yayılan kokudan da şikayetçi. 

Mahalle içinden geçen derenin suyunun çekilmesiyle yaşanan çevre katliamı da gün yüzüne çıktı.

MAHALLELİ MUHTARDAN DA DERTLİ!

Öte yandan mahalle sakinleri dere ile ilgili şikayetlerini muhtara ilettiklerini, muhtarın Ramazan Bayramı'ndan sonra ilgileneceğini dile getirdiğini ancak o günden bu yana hiçbir çalışma yapılmadığını da ifade etti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!