Bursa'da Bizim Bahçe'de huzur buluyorlar

Nilüfer Belediyesi'nin hayata geçirdiği "Bizim Bahçe Engelsiz Sosyal Yaşam Merkezi"nde kalan engelli birey ve yakınları, keyifli bir tatil geçirmenin mutluluğunu yaşıyor. "Bizim Bahçe'de huzur buluyoruz" diyen konuklara göre proje, tüm Türkiye'de uygulanmalı.

Bursa'da Bizim Bahçe'de huzur buluyorlar

Nilüfer Belediyesi, Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü'nün engelli bireylerin, aileleri ve yaşıtları ile birlikte evlerinden uzak bir ortamda tatil yapmaları için 2016 yılının Aralık ayında açtığı "Bizim Bahçe Engelsiz Sosyal Yaşam Merkezi" konuklarını ağırlamaya devam ediyor.

Alaaddinbey Mahallesi'ndeki "Bizim Bahçe"de konforlu tatil imkânı bulan engelli birey ve yakınları, uygulamadan son derece memnun. Şehrin stresinden ve gürültüsünden uzak, doğal ortamda daha rahat nefes alma imkânı bulan engelli bireyler ve yakınları, keyifli anlar geçiriyor. 5'er kişilik evlerin bulunduğu Bizim Bahçe'de spor, oyun ve yürüyüş alanları da mevcut. Nilüfer dışından da isteyen engelli bireylerin aileleri ile birlikte kalabildiği ve yıl boyunca doluluk oranının tam olduğu Bizim Bahçe, her yaştan engelli bireye hitap edecek sosyal donatı alanlarını da bünyesinde barındırıyor. Açıldığı günden bu yana 150'yi aşkın aileyi ağırlayan Bizim Bahçe'ye Nilüfer'in yanı sıra Bursa'nın diğer ilçelerinde oturanlardan da yoğun talep var.

HERKES MUTLU

Projenin Türkiye'ye örnek olması gerektiğini ifade eden aileler, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'e böyle önemli bir projeyi hayata geçirdiği için teşekkür etti. Bizim Bahçe'de huzur bulduklarını belirten aileler, son derece modern ve eksiksiz ortamda, tatil yaptıklarını ifade ettiler. Engelli çocukları için de farklı bir ortam olduğunu ve pozitif etki yarattığını söyleyen aileler, fırsat buldukları her an Bizim Bahçe'de kalmaya devam edeceklerini söyledi.

Bizim Bahçe Sosyal Yaşam Merkezi'nde 7 müstakil ev bulunuyor. Aynı anda 35 kişinin ücretsiz tatil yapmalarına olanak sunan Bizim Bahçe Sosyal Yaşam Merkezi, engelli birey ve ailelerinin birbirleriyle tanışmaları, sosyalleşmeleri ve dayanışmalarını da olanak sağlıyor. Merkezden yararlanmak isteyen engelli bireyler ve beraberlerindeki yakınları, yüzde 40 ve üzeri engelli sağlık kurulu raporuyla başvuru yapabiliyor. Başvurular, Nilüfer Belediyesi'nin çağrı merkezinden veya dilekçe yoluyla alınıyor.  

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!