Bursa'da bir haftalık zebra yavrusuna yoğun ilgi

Bursa Hayvanat Bahçesi'nin zebra ailesine bir yavru daha eklendi. Bir haftalık yavru hayvanat bahçesinde ilgi çekiyor. 

Bursa'da bir haftalık zebra yavrusuna yoğun ilgi

206 bin metrekare alana kurulu, 11 gölet 2 bin ağaç, 50 bin çalı, 150 bin yer örtüsü bitkisi bulunan Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi'nde yaşayan 16 zebra ailesine bir yavru daha eklendi. 100'e yakın türden 700'i aşkın hayvana ev sahipliği yapan Bursa Hayvanat Bahçesi'ne bir hafta önce doğan zebra da eklendi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi yetkisi, "Bursa Hayvanat Bahçesi'nde 17 tane zebra oldu. Son 2 yıl içinde aldığımız 10'uncu yavrumuzdur. 2016 yılında en son grup Hollanda'dan gelmişti. Son doğan yavrumuz bir haftalık. Gebelik süresi 370 gün civarındadır. Doğduğu gibi hemen yürümeye ve koşmaya meyilli hayvanlar. Bu alanda da Türkiye'de en çok zebra sahibi ve en çok zebra üreten biziz" dedi. 

Bursa Hayvanat Bahçesi'nde zebralar ve zürafalar 17 dönümlük doğal bir alanda hayatlarını sürdürüyor. 

Bursa Hayvanat Bahçesi'nde ilk!

Bursa Hayvanat Bahçesi'nde ilk kez 16 tane iguana yavrusu dünyaya geldi. 

206 bin metrekarelik alan üzerine kurulu Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi'nde yaşayan bir çift iguananın 16 tane yavrusu dünyaya geldi.

Daha önce yumurtlayan fakat gelişim sağlanamadığı için doğmayan yavrular bu defa dünyaya geldi. 

Kuzey Meksika, Orta Amerika, Karayip Adaları ve Güney Brezilya Yağmur Ormanları'nda yaşayan iguanalar yaprak, çiçek ve meyve ile besleniyor. Bursa Hayvanat Bahçesi'nde mavi ve yeşil renkte olan bu hayvanlar 10 kilograma kadar gelişim sağlıyor. Hayvanat Bahçesi yetkilileri yavru iguana hakkında bilgi verdi. Doğal kuluçka ortamında yumurtalarını 35-40 santim yerin altında gömüldüğünü dile getiren yetkililer, "30 derece uygun sıcaklığı bulduğunda yumurtalarda gelişim oluşuyor. Bu sene bu gelişim oluştu. 16 tane iguana yavrusu aldık. Onlar büyüyünce onları ayrı bir yere alacağız. Bursa Hayvanat Bahçesi'nde ilk kez yavru alıyoruz. Daha önce yumurta olmuştu fakat gelişim sağlanamamıştı. Bu sene güzel ortam sağlanınca yavruları aldık. 90 gün civarında yumurtada gelişen yavrular daha sonra kabuğu kırarak dışarı çıkıyor" dedi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!