Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'da binalar doğru yere yapılıyor mu? (ÖZEL HABER)

Geçtiğimiz günlerde İzmir'de 6.6 şiddetinde bir deprem meydana geldi. SAKOM'dan alınan son bilgilere göre 102 vatandaşımız hayatını kaybederken, bin 26 kişi de yaralandı.

Bursa'da binalar doğru yere yapılıyor mu? (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Geçtiğimiz günlerde İzmir'de 6.6 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Yaklaşık 58 bina sarsıntıyla birlikte yıkıldı.

Yapılan son açıklamalara göre binaların yıkılmasının en önemli sebepleri arasında, beton kalitesinin düşüklüğü ve binaların zemin açısından doğru yere yapılmamış olması yer alıyor.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, Bursa'da binaların doğru yere yapılıp, yapılmadığını değerlendirdi.

"BURSA'DA YAPI ŞU AN İTİBARİYLE SIKINTILI VE GİDERİLMESİ GEREKEN BİR DİZİ EKSİKLERİ VAR" 

"Her yere bina yapabiliriz, inşaat mühendisliği açısından bunda bir sıkıntı yok" diyen Mehmet Albayrak, "Bursa'daki binaların projeli ve denetimli yapılıp, yapılmadığını sorgulamak lazım. Ben çok net olarak hayır diyorum buna. Projeli ve denetimli yapılmıyor. Binanın yerinden ziyade ruhsatlı ya da yasal prosedürleri yerine getirmiş ya da getirmemiş binalara bakmak lazım. Bursa'nın böyle bir sıkıntısı var. Yani yapısının yüzde 50'si kaçak ve mühendislik hizmeti almamış binalar. Bunları sorgulamak lazım. Yoksa denizin ortasına rafineri istasyonları kurulabiliyor. Artık bilim ve teknik o kadar gelişti. Bununla ilgili bir sıkıntı yok. Sıkıntı, denetimsiz, kaçak, ruhsatsız ve projesiz binalar. Bizim için büyük bir engel oluşturuyor. Dolayısıyla bu çerçeveden baktığımızda Bursa'da yapı şu an itibariyle sıkıntılı ve giderilmesi gereken bir dizi eksikleri var. Elden geçmesi lazım. Bunun için de bir çalışma yapılması gerek, sıkıntımız bu" dedi.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!