Bursa'da banka dışı sözde kredi verenler çoğaldı! İhtiyaç kredisi alacaklara önemli uyarı (ÖZEL HABER)

Bankalar kredi vermek için bazı şartların oluşmasını talep ediyor. Verdiği krediyi geri almak içinse kredi talep edenin notuna bakıyor. Bu noktada banka dışı sözde kredi verenler modern tefecilere dikkat!

Bursa'da banka dışı sözde kredi verenler çoğaldı! İhtiyaç kredisi alacaklara önemli uyarı (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA - BANU ŞEN / BURSADA BUGÜN 

Bankalar kredi vermek için kredi notuna bakarken, notun oluşmasına etki eden faktörleri göz önünde bulunduruyor. Geçmişinde kredi kartı ya da kredi borcunu ödemeyenlerin, bankalardan kredi veya kredi kartı alması oldukça zor oluyor. Konuyla ilgili Bursa Tüketiciler Derneği (BTD) Başkanı Sıtkı Yılmaz önemli açıklamalarda bulundu.

"VATANDAŞ GEÇİNEMİYOR"

Cep telefonlarına kredi mesajı atıldığını belirten Sıtkı Yılmaz, "Vatandaş son birkaç yıldır ciddi geçim sıkıntısı çekiyor. Kendisine gelen bir telefonla bu sıkıntılarını aşmak için tüketici, mecburen bu mesajlara doğru yöneliyor. Fakat tüketicileri uyarmak istiyorum. Hiç kimse bir bireyin sıkıntısı var diye kredi vermez. Kredi veren kurumlar da zaten bellidir. Bilmedikleri tanımadıkları kişi ve kurumlar, sadece kredi veriyorum görüntüsü altında aslında, tüketiciden almaya çalıştığı parayı hesaplıyorlar. Bunun yanı sıra bu konuda dolandırıcılık da epey gelişti. Basında sık sık görüyoruz operasyonlar oluyor. Bu nedenle her gelen öneriye tüketici hemen cevap vermemeli" dedi.

"AF YOK"

Sicil affının şu anda olmadığını, olsa da bankaların geçmiş sicil kaydını bir kenarda tutacaklarını söyleyen Yılmaz, "Bankalar kredi verirken mutlaka araştırır ve güvenilir olan kişiye krediyi verir. Ama kredi alamayanlar da, kredi adı altında aranıyor ve cep telefonları ile görüşülüyor. Krediniz hazır deniliyor. Burada bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Kişisel verilerin güvencede olmadığını söylemek istiyorum. Bankalara başvuruyoruz fakat bütün bilgilerimiz biz söylemeden ellerinde oluyor. Kurumsal olmayan yerlerden asla kredi talebinde bulunmayın" ifadelerinin altını çizdi. 

Bankalardan kredi alamadığı için tefeciye başvuran vatandaşların olduğunu da dile getiren Sıtkı Yılmaz, tefeciden kurtulmanın çok zor olduğunu ve vatandaşın asla böyle bir yola başvurmamasını söyledi.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!