Bursa'da balık fiyatlarında son durum ne? (ÖZEL HABER)

Balık av yasağının kalkmasıyla, tezgâhlar doldu taştı. Fiyatları pahalı bulan vatandaş ise sahile kendi balığını tutmaya gitti.

Bursa'da balık fiyatlarında son durum ne? (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA - BANU ŞEN / BURSADA BUGÜN

Yaklaşık 3 ay boyunca devam eden av yasağının sona ermesiyle birlikte balıkçılar ağlarını denize attı.

Tezgâhta her çeşit balık yerini aldı. Balıkçılar, fiyatların biraz yüksek; vatandaşsa pahalı olduğu görüşünde.

HAMSİ REVAÇTA

Sezonun açılmasıyla beraber en çok hamsi sattıklarını söyleyen balıkçılar, "Kilosu 15 liradan en çok hamsi sattık. Daha sonra 25 liraya çıktı ama denizde tekrar hamsi bollaşınca, fiyat düştü. Hamsiyle beraber sardalya da ucuzladı. Az olduğu için şu anda pahalı olan istavrit var. Tezgâha yeni gelense palamut oldu. Genel olarak çok bolluk yok ama önümüzdeki ayı bekliyoruz. Çünkü, deniz sularının biraz daha soğumasıyla, belki çeşitlerimiz artabilir. Eğer ki balık bol olursa, hem çeşit artar hem de fiyatı düşer" dedi.

VATANDAŞ TEZGÂHLARA UĞRAMIYOR

Fiyat artışından dolayı son günlerde vatandaşın balığa talebinin olmadığını da dile getiren balıkçılar, "Son zamanlarda fiyatlar biraz yüksek. Vatandaş fiyatları yüksek bulduğundan balığa yanaşmıyor. Bizim için de zor bir durum. Satışlarımız azalıyor. Şu anda hamsi 25 lira. Bu fiyat ve çeşit de az olduğu için almıyorlar. Vatandaş şu sıralar en çok palamutu soruyor. Çünkü ağustos ayında başlıyor palamut balığının sezonu ekimin sonuna kadar devam ediyor. Deniz suları soğursa çeşit de artar" açıklamasını yaptı.

"DENİZ BİZİM İÇİN DAHA BEREKETLİ"

Balık sezonunu iple çektiklerini ama fiyatlar yüksek olduğundan alamadıklarını söyleyen vatandaşlar ise,"Hemen hemen her hafta balık fiyatlarına bakıyoruz fakat bir düşüş göremedik. Balık yiyemiyoruz. Bu yüzden kendi balığımızı kendimiz tutmaya karar verdik. Deniz çok bereketli. Biz daha çok kefal ve zargana avlıyoruz. Bir süre böyle devam edeceğiz" ifadelerini kullandılar.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!