Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'da Bakan Varank'tan, teknoloji arenasında ülkemizi gururlandıran Ermaksan'a övgü

'Yenilikçi teknolojiler' sloganıyla Endüstri 4.0'a uygun akıllı ve ileri teknoloji çözümler geliştiren Ermaksan,  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ı Bursa'daki üretim tesislerinde ağırladı.

Bursa'da Bakan Varank'tan, teknoloji arenasında ülkemizi gururlandıran Ermaksan'a övgü

EZGİ KAYI - GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Bir dizi program kapsamında Bursa'ya gelen Bakan Varank, Türkiye'nin yüzde yüz yerli ilk lazer çipi, ilk lazer diyot modülü, ilk lazer ışın kaynağı, ilk 3D eklemeli imalat makinesi ve FBG sensör (Fiber Bragg Grating) gibi pek çok yeni nesil teknolojiyi üretip dünyanın dört bir yanına ulaştırmaya devam eden Ermaksan'ın üretim tesislerini yakından inceledi.

Bakan Varank, kilogram değeri 2 milyon doları bulan lazer çip üretiminin de yapıldığı AR-GE Merkezi ile öne çıkan Ermaksan'ın yüksek teknolojili tesislerine hayran kalırken, ülkemizin kalkınması noktasında katma değer odaklı üretimin önemine vurgu yaptı ve bu tür firmaların çoğalması temennisinde bulundu.

Ziyarette Ermaksan Yönetim Kurulu Başkanı Erol Özkayan ile Ermaksan Yönetim Başkan Vekili ve Genel Müdürü Ahmet Özkayan, Bakan Varank ile bizzat ilgilendi.

Ziyarette; Geçmiş Dönem Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Geçmiş Dönem İçişleri Bakanı Efkan Ala, AK Parti Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman ve BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay da yer aldı.

Bursa'nın sanayi ve teknoloji bakımından önde gelen illerden biri olduğunu vurgulayan Bakan Varank, bakanlık olarak Bursa'nın öneminin farkında olduklarına ve buna yönelik çalışmaların süreceğini belirtti.

"BÖYLE TESİSLERE SAHİP OLMAMIZ GURUR VERİCİ"

"Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak, teknoloji odaklı katma değerli üretimde, ülkemizi kalkındırmaya yönelik hamlede Bursa'ya çok önem veriyoruz" diyen Varank fabrika ile ilgili olarak; "Burası bir makine imalatçısı şirketimiz, aynı zamanda lazer makinaları üretebilen ve katmanlı imalat yapabilen bir fabrikamız. Böyle teknolojiler geliştiriyor olmamız ve sanayinin alt yapısına hizmet eden üretim tesislerine sahip olmamız bizim için gurur verici" şeklinde konuştu ve bu geziden çok memnun kaldığını ifade etti.

TECRÜBELERİMİZİ ÜLKEMİZİN DÖRT BİR YANINA YAYACAĞIZ

Burada ürettilen ürünlerin ihracat bedellerinin çok yüksek katma değerli ürünler olduğunu, sanayimizdeki dönüşümü sağlamak için hem böyle üretim tesislerine, hem de bu tesislerde geliştirilen ürünleri sanayimizde kullanmaya ihtiyaç olduğunu ifade eden Mustafa Varank; "Burada elde ettiğimiz tecrübeleri ülkemizin dört bir yanına yaymak istiyoruz" dedi.

Ülkemiz için üretmeye devam edeceğiz

Gerçekleşen programda Bakan Varank'a ileri teknoloji yatırımlarından bahseden Ermaksan Yönetim Başkan Vekili ve Genel Müdürü Ahmet Özkayan, AR-GE'ye çok büyük önem verdiklerini belirterek, tamamen ileri teknoloji geliştirmeye ve katma değere odaklandıklarını kaydetti.

"Ülkemizi teknoloji arenasında gururlandırmaya devam etmeyi hedefliyoruz" diyen Özkayan, bilgiye ve teknolojiye yatırımların hız kesmeden devam edeceğini vurguladı.

Endüstri 4.0'da Türkiye'nin öncüsü vizyonu

Öte yandan Ermaksan, büyük önem verdiği AR-GE çalışmaları kapsamında Endüstri 4.0'a uygun çözümler geliştirirken bu konuda Türkiye'nin öncüsü olma vizyonuyla hareket ediyor.

Ermaksan; sac işleme makineleri imalatı, yüksek güçlü lazer ışın kaynağı imalatı, 3D katmanlı metal parça üretim makineleri imalatı, katmanlı imalat titanyum tozu imalatı, yarı iletken teknoloji ile lazer çip ve diyot imalatı, CNC kontrolör ve yazılım imalatı ile gömülü sistemler kontrol kartları imalatının yanı sıra, savunma sanayinden yenilenebilir enerjiye kadar, pek çok sektöre yönelik özel üretimlerle ülkemiz için katma değer üretmeye devam ediyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!