Bursa'da akılcı ilaca yeşil sahada dikkat çekildi

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü'nün kamu kurumları arasında düzenlediği 'AIK Cup 2017 Halı Saha Futbol Turnuvası'nı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü kazandı.

Bursa'da akılcı ilaca yeşil sahada dikkat çekildi

Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü kapsamında, akılcı ilaç kullanımına dikkat çekmek ve gereksiz antibiyotik tüketimi konusunda farkındalık yaratmak amacıyla 12 kamu kurumunun katılımıyla gerçekleşen turnuvanın finalinde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Karayolları 14. Bölge Müdürlüğü ile karşı karşıya geldi. Kıyasıya mücadelenin yaşandığı final maçında rakibini penaltı atışları sonucunda mağlup eden, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, kupayı almaya hak kazandı. Kupa törenine Bursa Vali Yardımcısı Ergun Güngör, Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, Akılcı İlaç Kullanımı Daire Başkanlığı'ndan Marmara Bölge Sorumlusu Uzm. Dr. Ali Boray Başçı'nın yanı sıra çok sayıda kamu kurum temsilcisi ve vatandaş da katıldı.

Kupa töreninde konuşan Vali Yardımcısı Ergun Güngör, Türkiye'nin Avrupa'da en fazla antibiyotik kullanan ülkelerden biri olduğu bilgisini verdi. Her 3 reçeteden birinde antibiyotik reçete edildiğinin altını çizen Güngör, "Akılcı İlaç Kullanımı çalışmalarının başlaması ile çeşitli farkındalık etkinlikleri yapılarak oran yüzde 20'ler seviyesine inmiş durumda. Bugün de amacımız bu konuya dikkat çekmek, sadece doktorumuzun reçete ettiği ilaçları kullanma konusunda farkındalık sağlamak. İnanıyorum ki önümüzdeki süreçte antibiyotik kullanım oranları bu tarz etkinliklerle daha da azalacaktır" dedi.

Farkındalık Sürdürülecek

Gereksiz antibiyotik kullanımının önlemek için bu konuda bir dizi aşamadan oluşan farkındalık çalışmaları gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan ise, "İlk olarak şehrimizde görev yapan hekimlerimize ve diş hekimlerimize eğitimler düzenledik. Eczacılarımızı konu ile ilgili bilgilendirerek gerekli desteklerini aldık. Daha sonra vatandaşlarımızı bilgilendirmek için çeşitli farkındalık çalışmalarına başladık. Düzenlediğimiz bu futbol turnuvası da bu farkındalık çalışmalarımızdan biri ve turnuvamızda çeşitli kamu kurumları mücadele gösterdi. Başta kupayı almaya hak kazanan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olmak üzere kupada boy gösteren tüm kurumlara teşekkür ediyorum. Konuyla ilgili farkındalık çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Kazananı Penaltılar Belirledi

Konuşmaların ardından kupa seremonisine geçilirken, turnuvada ilk üçe giren takımlara ödülleri takdim edildi. AİK Cup 2017 final maçında rakibini penaltı atışları sonucunda yenen Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü şampiyon olurken Karayolları 14. Bölge Müdürlüğü ise ikincilikle yetindi. Turnuvada üçüncülüğü ise, Bursa İl Sağlık Müdürlüğü elde etti. Dereceye giren takımlar ödüllerini Vali Yardımcısı Ergun Güngör ve Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan'dan aldılar.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!