Bursa'da 75 yıl önce bugün..

Türkiye Cumhuriyeti sanayisinin sembollerinden biri olan eski Merinos fabrikasının çalışanları, yıllar sonra Bursa Kent Konseyi'nin organizasyonuyla Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden işlevsel hale getirilen eski fabrika alanında bir araya geldi.

Bursa'da 75 yıl önce bugün..

Bursa'da 1938 yılında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından açılan eski Merinos Fabrikası'nın çalışanları, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kent Konseyi'nin (BURKENKON) desteğiyle düzenlenen programda bir araya geldi. Buluşma öncesinde Bursa Kent Konseyi Merinos Çalışma Grubu Temsilcisi Bülent Adısönmez ve üyeler, Atatürk büstüne çelenk bıraktı. Merinos Fabrikası'nın 75. yaşına girmesi münasebetiyle daha anlamlı hale gelen programa, eski çalışanlar büyük ilgi gösterdi. Uzun yıllardır görmedikleri dostlarıyla hasret gideren emekli çalışanlar, eski günleri de andı.

"Merinos'ta tüm Bursa'nın geçmişi var"
Bursa Mehter Takımı'nın gösterisiyle başlayan programda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa'nın markası ve sembolü olan Merinos fabrikasının 75. kuruluş yıldönümü kutladıklarını söyledi. Merinos fabrikasının 1935 yılında İsmet İnönü ve Celal Bayar tarafından temeli atıldığını, 1938 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından açıldığını hatırlatan Recep Altepe, "Bu fabrika yıllarca şerefle en güzel şekilde örnek çalışmalar yaptı. Burada kaliteli üretimler yapıldı. Dünya markalarının kumaşlara vurulduğu kendi gözümle gördüm. Merinos bu şeklide tüm dünyaya hizmet eden kuruluşlardan oldu. Merinos'ta tüm Bursa'nın geçmişi var. Burada amcalarımız, halalarımız, dayılarımız çalıştı. Benim de eşim dostum akrabalarım çalıştı. Ben de 1975 yılında Merinos'ta staj yaptım. Bu şehirde Merinosla ilgili hatırası olmayan yoktur. Buranın güzelliklerini herkes yaşadı" dedi.

"Sanayi Müzesi, Türkiye'ye ve dünyaya örnek oldu"
Merinos'un, Bursa'nın sosyal, kültürel ve spor hayatına da damga vurduğunu anlatan Altepe, fabrikada şehrin ilk sinema salonunun oluşturulduğunu, büyük salonlar yapılarak düğünler yapıldığını anlattı. Merinos'u artık dünyaya anlattıklarını söyleyen Altepe, "Yaptığımız Merinos Müzesi'ni, Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala'nın, Merinos Çalışma Grubu Temsilcisi Bülent Adısönmez'in ve siz çalışanların katkılarıyla oluşturduk. Sanayi Müzesi, Türkiye'ye ve dünyaya örnek oldu. Dünya Tarihi Kentler Birliği toplantılarında Merinos Sanayi Müzesi'ni anlatıyoruz. Merinos hala yaşamaya devam ediyor ve hala Türkiye'nin markası olmaya devam ediyor. 1 milyon 300 bin kişi buradaki organizasyonlara katıldı. Merinos nasıl fabrika zamanında kültür ve sanatın merkeziyle günümüzde de Kongre ve Kültür Merkezi'yle buluşma yeridir. Buradaki salonlarımızda en önemli toplantılar yapılıyor. Buralar profesyonel çalışanlar tarafından en güzel şekilde işletiliyor" diye konuştu.
Bursa Kent Konseyi Merinos Çalışma Grubu'yla ortak çalışmaların artarak devam edeceğini kaydeden Altepe, Bursa'nın sesini dünyaya anlatmaya devam edeceklerini belirtti.

"Bursa Kent Konseyi önemli işler yapıyor"
BURKENKON Başkanı Semih Pala ise, Merinos fabrikasında çalışmış ve emek harcamış insanları bir araya getirmekten dolayı mutluluk duyduklarını dile getirdi. Merinos çalışanlarının, Bursa'nın sosyal, siyasal ve ekonomik hayatında, ülkenin de iktisadi hayatında önemli izler bıraktığını anlatan Pala, "BURKENKON, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin destek ve katkılarıyla gönüllüleri buluşturuyor, önemli işler yapıyor. Merinos Çalışma Grubu da şehrin tarihine sahip çıkıyor. Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kent Konseyi olarak bizler de destek oluyoruz. Büyük Osmanlı Devleti'nin kurulduğu bu topraklar, doğa, tarım, sanayi, bilim gibi birçok alanda bir numaradır. Böylesine önemli bir şehirde çalışan bir Büyükşehir Belediyesi var" dedi.

Merinos çalışanları Cevat Dereli'ye ait tabloyu geri istedi
Bursa Kent Konseyi Başkanı Merinos Çalışma Grubu temsilcisi Bülent Adısönmez ise Mustafa Kemal Atatürk tarafından ismi verilen Merinos fabrikasının 75. yıldönümünde bir arada bulunmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Fabrikanın özelleştirilmesinden sonra eski çalışanlar olarak köşelerine çekilmediklerin anlatan Adısönmez, Merinos'a her anlamda sahip çıktıklarını ifade etti. Desteklerinden ötürü Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'ye teşekkür eden Adısönmez, açılan Merinos Tekstil Müzesi ve Enerji Müzesi'yle Bursa belleğinin korunduğunu dile getirdi. Artık gelecek kuşaklara Merinos fabrikasını müzeler sayesinde anlatabildiklerini söyleyen Adısönmez, Türkiye çapındaki 40 fabrikanın yapamadığını Bursa'nın yapmasından ötürü gurur duyduklarını belirtti. Adısönmez, Merinos fabrikasının 1950'lili yıllarda Ressam Cevat Dereli'ye yaptırdığı ve Ankara'da perişan halde ortaya çıkan paha biçilemeyen tabloya da Büyükşehir Belediyesi'nin sahip çıkmasını ve Merinos Tekstil Müzesi'nde sergilenmesini istedi. 3 yıldır kendilerinin buluşmasını sağlayan Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala'ya da teşekkür etti.

Konuşmaların ardından 75 yaş ve üstündeki eski Merinos fabrikası çalışanlarına teşekkür belgesi verildi. Programın sonunda eski Merinos fabrikası çalışanları, Merinos Tekstil Müzesi'ni gezdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!

YGS sınavı ne zaman yapılacak?
YGS başvuru ne zaman yapılacak?
Arka Sokaklar 327. bölüm fragmanı izle
Not Defteri 5. bölüm full izle, Not Defteri son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Not Defteri 5. bölüm fragmanı izle, 23 Nisan 2014
Kara Para Aşk 7. bölüm full izle, Kara Para Aşk son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Kara Para Aşk 7. bölüm fragmanı ve özeti izle 23 Nisan 2014
Ankara'nın Dikmen'i 7. bölüm full izle, Ankara'nın Dikmeni son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Ankara'nın Dikmen'i 7. bölüm fragmanı ve özeti izle
Kızılelma 15. bölüm full izle, Kızılelma son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Kızılelma dizisi 15. bölüm fragmanı izle 23 Nisan 2014
Sevdaluk 16. bölüm full izle, Sevdaluk son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Sevdaluk 16. bölüm fragmanı ve özeti izle 23 Nisan 2014
Hıyanet Sarmalı 27. bölüm full izle, Hıyanet Sarmalı son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Hıyanet Sarmalı 27. bölüm fragmanı izle 23 Nisan 2014
Muhteşem Yüzyıl 133. bölüm full izle, Muhteşem Yüzyıl son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Muhteşem Yüzyıl 133. bölüm fragmanı ve özeti izle, 23 Nisan 2014
Muhteşem Yüzyıl 133. bölüm 2. fragmanı izle
Medcezir 32. bölüm fragmanı izle
Güneşi Beklerken 42. bölüm fragmanı full izle
Beni Böyle Sev 57. bölüm fragmanı izle, 28 Nisan 2014
Benim İçin Üzülme 54. bölüm full izle, Benim İçin Üzülme son bölüm izle, 22 Nisan 2014