Bursa'da "7. Uluslararası Çocuk Hakları Film Festivali" başladı

Bursa'da bu yıl 7'ncisi düzenlenen ve 7 gün sürecek "Uluslararası Çocuk Hakları Film Festivali" törenle açıldı.

Bursa'da ''7. Uluslararası Çocuk Hakları Film Festivali'' başladı

Festival Başkanı Prof. Dr. Nezih Orhon, Tayyare Kültür Merkezi'ndeki açılış töreninde, bu tür etkinliklerin omuz omuza verince mümkün olduğunu söyledi.

Orhon, çocuklar adına önemli bir etkinlik düzenlediklerini belirterek, "Bence herkesin, tüm büyüklerimizin çocukların desteğini, gücünü arkalarına alması gerekiyor." dedi.

Türkiye'nin uluslararası yardımlar konusunda önde geldiğini vurgulayan Orhon, şöyle konuştu:

"Ülkemiz çok fazla yardım gönderiyor ihtiyacı olan ülkelerdeki insanlara. Her sene 60 bin çocuk yanında hiçbir yakını olmadan Avrupa'ya yasa dışı yollardan gidiyor. Çocuk işçiliğini, çocuk gelinleri konuşuyoruz. Evde sussun diye televizyonun önüne bırakılan çocukları konuşuyoruz çünkü bu da bir şiddet türüdür. Çocuklar adına daha yaşanabilir bir dünya için daha anlamlı öyküler yazmalıyız. Filmin adını koyamadığımız bir gücü var, değiştirici bir gücü. Filmler yetişkinlerin söyleyemediklerini söylemesine vesile olur belki. Çocukları hayal kırıklığına uğratan çocuklar gördünüz mü? Hayır çocukları biz yetişkinler hayal kırıklığına uğratıyoruz. Filmler bizim özrümüz olsun."

Açılışta çocuklarla gerçekleştirilen mini konser ve konuşmaların ardından festivale katkı sağlayanlara plaketleri verildi.

​Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı, UNICEF Türkiye Milli Komitesi, Sivil Düşün AB Programı, BursaValiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Nilüfer Belediyesi, Anadolu Üniversitesi, Matuku Film ve Çocuk Hakları Kültür Sanat Derneğinin iş birliği ile düzenlenen festivalin açılışına, Bursa Vali Yardımcısı Ergun Güngör, UNICEF Türkiye Milli Komitesi Genel Müdür Yardımcısı Burcu Güvenek Araslı, oyuncular Azra Akın ve Metin Akdülger ile çocuklar ve aileleri katıldı.

55 ülkeden 266 film başvurusu yapılan festival boyunca 21 kısa ve 9 uzun metrajlı film olmak üzere toplam 30 film, 7 gün boyunca Sanat Mahal Sinema Salonu, Uludağ Üniversitesi Mete Cengiz Kültür Merkezi ve Karaman Dernekler Yerleşkesi'nde çocuk ve yetişkin izleyicilere ücretsiz sunulacak.

Festival boyunca fotoğraf ve resim dalında seçilecek 50 eser, film gösterimlerinin yapıldığı kültür merkezlerinde sergilenecek.

Nilüfer Belediyesi ve Nilüfer Kent Konseyi'nin de destekleriyle 10 Mayıs'a kadar sürecek olan festival kapsamında aralarında çocuk yönetmenlerin eserlerinin de bulunduğu filmler gösterime girecek. Festivalin açılışına Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Bursa Vali Yardımcısı Ergün Güngör, Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Danışmanı Yaşar Elmas, festival gönüllüleri, 2002 yılında Dünya Güzeli seçilen oyuncu Azra Akın, oyuncu Metin Akdülger ve çok sayıda sanatsever katıldı. 

Festivalin açılışında konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Türkiye'de neredeyse her gün çocuk sömürüsü ve istismarıyla karşılaşıldığını vurgulayarak, o nedenle, çocuk hakları konusundaki bilinçlenmenin çok önemli bir mesele olduğunu söyledi. Bozbey şöyle konuştu: "Çocuk Hakları Evrensel Beyannamesi, 45 madde sıralar ve dünya üzerindeki tüm çocukların, doğdukları günden itibaren bu haklara sahip olduğunu belirtir. Bu 45 maddeyi, özellikle çocukların üzerinde hak sahibi olduğunu iddia eden biz büyüklerin iyice okuyup anlaması ve yaşamda uygulaması gereklidir. Çocukların eğitim, sağlık, yaşama, barınma fizikî, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi hakları evrenseldir. Bu evrensel haklara dünyadaki bütün çocuklar bir an önce kavuşmalıdır. Bu haklar için mücadele etmek, kentlerimizde yaşayan çocuklara haklarını öğretmek ve bu hakları kullanmaları için fırsat sunmak zorundayız." 

Nilüfer Belediyesi'nin çocuklarla birlikte gerçekleştirdiği proje ve çalışmalara da işaret eden Başkan Mustafa Bozbey, "Her çocuğun eğitim fırsatlarından eşit olarak yararlanamadığını fark eden Nilüferli çocuklar, bizim de desteğimizle kentimize Nilüfer Belediyesi Barış Anadolu Lisesi'ni kazandırdılar. Bu okul, bugün bir eğitim yuvası olarak dünyada örnek gösteriliyor. Engelli ve engelsiz çocuklar, kendi ihtiyaçlarına yanıt verecek bir parkı, "Oyun Engel Tanımaz Parkı"nı Nilüfer'de yaşama geçirdiler. Şimdi, yine çocukların da katılımıyla planlanan Çocuk Sokağı Projesi artık yaşama geçmek için gün sayıyor. Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin temel yapı taşlarından biri olan çocuk katılımına en güzel örnek de, Nilüfer Kent Konseyi Çocuk Meclisi'ne üye çocuklardır. Onların teklifleriyle faaliyetlerimizi şekillendiriyor, sokaklarımızı, parklarımızı oluşturuyor, düzenliyoruz. Biz, Nilüferliler olarak tüm bu çabalarımızın ülke geneline hatta tüm dünyaya yayılmasını umut ediyoruz" diye konuştu. 

10 Mayıs'a kadar devam edecek olan 7. Uluslararası Çocuk Hakları Film Festivali'nde 200'ün üzerindeki film, Sanat Mahal ve Nilüfer Belediyesi Karaman Dernekler Yerleşkesi'nde gösterime sunulacak. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!