Bursa'da 650 öğrenciye 1 öğretmen -ÖZEL HABER

Özellikle öğrencilerin meslek seçiminde önemli rol oynayan rehber öğretmenlerin sayısı, Bursa'da dibe vurdu. Bursa'da 650 öğrenciye 1 rehber öğretmen düşüyor.

Bursa'da 650 öğrenciye 1 öğretmen -ÖZEL HABER


Rabia DENİZ/BURSADABUGUN.COM

4+4+4 sistemiyle birlikte yapılan norm kadro güncellemeleri en çok rehber öğretmenlerini vurdu. Pek çok öğretmen norm fazlası durumuna düşerken, rehber öğretmenlerin tüm okullarda olmaması veya sayılarının azlığı nedeniyle öğrencilerin yönlendirilmesinde sorunlar yaşanıyor.  Bursa genelinde 489 rehber öğretmen bulunurken, bin 298 rehber öğretmene ihtiyaç duyuluyor. Bursa geneli düşünüldüğünde 650 öğrenciye 1 rehber öğretmen düşüyor.
EĞİTİME PSİKOLOJİK DARBE
Modern eğitimin önemli parçası haline gelen rehberlik ve psikolojik hizmetler, öğrencilerin gelişimini oldukça etkiliyor ancak bazı okullarda rehber öğretmenin olmaması, telafisi mümkün olmayan sonuçları doğuruyor. Öğrencisi tarafından öldürülen ya da şiddet gören öğretmenler, arkadaşlarının gözü önünde intihar eden gençler, okullarda rehber öğretmen sayısının yeterli olup olmadığı sorusunu akıllara getiriyor. Sekizinci sınıf öğrencileri ve velilerinin büyük çoğunluğu ilköğretimden sonra gidecekleri ortaöğretim kurumları hakkında yeterince bilgiye sahip olmadıklarından zaman zaman tercih ettikleri kurumları kısa süre sonra bırakıyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!