Bursa'da 6. Uludağ Tıbbi Onkoloji Sempozyumu başladı

Bursa Uludağ Üniversitesi ile ABD University of Pittsburgh ortaklığında iki yılda bir yapılan ve bu yıl 6.sı düzenlenen Uludağ Tıbbi Onkoloji Sempozyumu Bursa'da başladı.

Bursa'da 6. Uludağ Tıbbi Onkoloji Sempozyumu başladı

Merinos Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen sempozyuma Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, ABD Pittsburgh Üniversitesi Tıp Merkezi Cerrahi Onkoloji Departmanı Meme Hastalıkları Ünitesi Meme Hastalıkları Klinik Araştırmalar Direktörü ve Amerikan Ulusal Meme Merkezi Konsorsiyum Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Atilla Soran, UÜ Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Türkkan Evrensel, farklı ülkelerden bilim adamları ve akademisyenler katıldı.

İHTİSASLAŞMA YATIRIMLARI DEVAM EDİYOR

Sempozyumun açılış konuşmasını gerçekleştiren UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, sağlık alanında hizmet kalitesinin yükselmesinin, fiziksel ve teknolojik yatırımlar kadar nitelikli sağlık kadroları ile mümkün olacağını vurguladı. Bu anlayış ve 3. Nesil Üniversite vizyonuyla Tıp Fakültesi'nin akademik eğitim standardını yükseltmek adına Türkiye'de ilklere imza atmaya ve yeni yatırımlara devam ettiklerini kaydeden Rektör Yusuf Ulcay; "Hizmete açtığımız İyi Hekimlik Uygulamaları ve Simülasyon Merkezi'mizde yetişen doktorlarımız daha donanımlı ve deneyimli birer hekim olarak mezun olacaklar. Bursa başta olmak üzere Güney Marmara için sağlık hizmetinde birinci adres olan Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanemiz de bizler için gurur vesilesidir. Uludağ Üniversitesi olarak biz de ihtisaslaşma yatırımlarına öncelik veriyoruz. Güney Marmara'nın en büyük bölge hastanesi olma özelliğine sahip Sabahattin Gazioğlu Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Hastanemizi hizmete açtık. 400 yataklı Çocuk Sağlığı ve Kadın-Doğum Hastanemizin de projelerini hazırladık. 200 yataklı Onkoloji Hastanesi ve Kanser Enstitüsü'nü üniversitemize kazandırmak için çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz" diye konuştu.

2 YILDA BİR YENİ FORMATLAR EKLENİYOR

Pittsburgh Üniversitesi Tıp Merkezi Cerrahi Onkoloji Departmanı Meme Hastalıkları Ünitesi Meme Hastalıkları Klinik Araştırmalar Direktörü ve Amerikan Ulusal Meme Merkezi Konsorsiyum Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Atilla Soran ise yaptığı konuşmasında 12 yıl önce bu kongreyi düzenlemeye başladıklarını söyledi. Amaçlarına ulaşmak için her 2 yılda bir yeni formatlar üreterek sempozyumu devam ettirdiklerini belirten Prof. Dr. Atilla Soran; "Bilimsel yayınların tartışılabileceği, akademisyenlerin ilgi göstereceği bir sempozyum yapmak istiyorduk. Her yıl yeni formatlarla birlikte bu sempozyumları gerçekleştirebildiğimiz için çok mutluyum. Bu seneki formatta genetik alanında da oturumlarımız olacak. Meme kanseri konusunda konuşmacılarımız olacak. Yine format değişikliği yaparak workshoplar yapacağız. Ayrıca halk günleri düzenleyeceğiz. Önemli konuklarımız olacak. Vatandaşlarımız aklındaki soruları buraya katılarak uzman kişilere danışabilecekler. Ben sempozyum için emeği geçen ve destek veren herkese çok teşekkür ediyorum" dedi.

KONUKLAR HALK GÜNÜNDE SORULARI CEVAPLAYACAK

UÜ Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Türkkan Evrensel de her yıl daha fazla ülkeden katılımcının olduğu bir etkinlik düzenlemiş olmaktan dolayı mutluluk duyduklarını vurguladı. Prof. Dr. Türkkan Evrensel, Türkiye'nin farklı üniversitelerinden çok sayıda bilimsel katkı aldıklarını da ifade etti.

İki gün sürecek sempozyum boyunca toplam 11 panelde yaklaşık 50 akademisyen bildiri ve sunum yapacak. İlk gün sonunda düzenlenecek 'Halk Günü' etkinliğine ise Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, Sempozyum Eşbaşkanı Prof. Dr. Atilla Soran ve ONKODAY Başkanı Füsun Önen konuşmacı olarak katılacak.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!