Bursa'da 34 yıllık terzi mesleğini şevkle sürdürüyor: Bir pantolonu yaklaşık 100 liraya dikiyor (ÖZEL HABER)

Bursa'nın Osmangazi ilçesinde terzilik yapan Cumali Şahan, 34 yıldır mesleğini eline makası aldığı ilk günkü heyecanı ile sürdürüyor.

Bursa'da 34 yıllık terzi mesleğini şevkle sürdürüyor: Bir pantolonu yaklaşık 100 liraya dikiyor (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA - EZGİ KAYI / BURSADA BUGÜN

Mesleğe ustasının yanında çıraklıkla başladığını söyleyen Cumali Şahan, çıraklığının ardından kendisine bir dükkân açtı.

Ustalığıyla ve çalışma azmiyle vatandaşın beğenisini kazanan Şahan, 34 yıldır mesleğini aynı titizlikle sürdürüyor.

Cumali Şahan Bursada Bugün'e yaptığı açıklamada, eskiden terziliğin revaçta olduğunu, diğer mesleklere göre daha çok ilgi gördüğünü ama şu an ilginin azaldığını söyledi.

Son yıllarda pek çok meslek gibi terziliğin de kaybolmaya yüz tuttuğuna işaret eden Şahan, "Ben bu mesleğe 1985'te başladım. Başladığımda çıraktım. 34 senedir de devam ettiriyorum. Hala daha çırağım diyebilirim. Daha önceleri vatandaştan çok talep alıyordum ama şimdilerde işler çok durgun. Ama yine de işler az da olsa devam ediyor tabii. Kıyafet onarımı da yapıyorum, sipariş üzerine dikim de. Özel dikim olduğu için fiyatlar biraz pahalı gelebiliyor. Bir pantolonu yaklaşık 100 liraya dikiyorum. Eğer takım elbise yaptırmak isterseniz ortalama 750 lira civarında oluyor. Terzilik mesleğine gelince, hepimiz yavaş yavaş ölüyor diyoruz ama ileride çok değerlenecek" ifadelerini kullandı.

Terzilerin önemli olduğunu ama çok sık tercih etmediklerini söyleyen bir vatandaş ise, "Kıyafetler artık çok ucuz. Terziye sadece bir kıyafeti onarmak için gidiyoruz. Mağazalarda her şey mevcut, aradığımız modeli hemen bulabiliyoruz. Diktirmek için, beklemek gerek ve o kadar sabır insanoğlunda yok ne yazık ki. Hem kumaş parası, emek ücreti derken ben daha fazla ücret ödeyeceğimi düşünüyorum, biraz da bu yüzden terzileri tercih etmiyorum. Ancak kafamda tasarladığım bir elbiseyi dışarıda  bulamazsam, o zaman diktirmek için terziye gidiyorum Şunu atlamamalıyım ki terziler gerçekten çok önemli. Bir şey daraltmak istediğimizde ya da kısaltmak istediğimizde, en ufak tadilatta onlara  koşuyoruz. Aslında terzilerin kıymetini bilmemiz gerek" dedi.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!