Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa'da 19. 'Değerler Buluşuyor, Tecrübe Konuşuyor' semineri 

Nilüfer Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (NİLSİAD) ve Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi (NOSAB) tarafından ortaklaşa düzenlenen 'Değerler Buluşuyor, Tecrübe Konuşuyor' seminerlerinin 19'ncusu düzenlendi.

Bursa'da 19. 'Değerler Buluşuyor, Tecrübe Konuşuyor' semineri 

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN 

Nilüfer Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (NİLSİAD) ve Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi (NOSAB) tarafından ortaklaşa düzenlenen 'Değerler Buluşuyor, Tecrübe Konuşuyor' seminerinin konuğu Ermaksan Makine A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Erol Özkayan oldu. 

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan NİLSİAD Yönetim Kurulu ve NOSAB Müteşebbis Heyeti Başkanı Yalçın Aras "Bu toplantılar hakkında güzel dönüşler alıyoruz. Bu toplantılara başladıktan sonra insanlardan çok fazla teşekkür almaya başladık. Bu toplantıdan sonra 4 değerimiz kaldı. Daha sonra 1 kadın, 1 erkek şeklinde yapacağız" dedi. 

Tecrübelerini anlatmak için sahneye çıkan Ermaksan Makine A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Erol Özkayan, "Herkesin dönüm noktaları vardır. Benim ise dönüm noktam şu oldu. Biz Altıparmak'ta oturuyorduk, ahşap bir evde. Bir gün dedem annemi köye çağırdı, bırak şehri gel burada hayat kur dedi. Annem gitmedi. İşte bu bir dönüm noktası. Ben bu sayede Bursa'da okula başladım ve okudum. Daha sonra okurken işe girdim bir tamirhanede. Okul bittikten sonra da bir tornacı dükkânına çırak olarak girdim ve orada bu işi öğrenmeye başladım.  Çok dikkatliydim hep öğrenmek isterdim. Bir gün usta ile kalfanın arası açıldı. Ben hemen tezgaha geçip öğrendiklerimi gösterdim. İşte bu sayede tornanın başına ben geçtim. Bu yıllar böyle geçti. Daha sonra askere gittim ve döndükten sonra ne yapacağım dedim. Para yok çünkü. Düşündüm Almanya'ya gitme kararı aldım. Bakın hayatımdaki önemli noktalardan birisi de budur. Annem sabahlara kadar ağladı. Hastalandı. Baktım durum bu, anne gitmiyorum dedim ve gitmedim. Bu benim dönüm noktam oldu" dedi. 

"AYAKÇIK BENİM İLK İMALATIMDI"

Özkayan, "Almanya'ya gitmedim ve Bursa'da kendime 3 takım bir şey dizip, çanta oluşturdum. Dokuma tezgahları çoktu. Çantayı elime aldım arızalı tezgah varsa yaparım, değiştiririm dedim. Dokuma tezgahı olan bir abi, gel bak burada benim bir tezgahım var bunu yap dedi. Gittim yaptım ve çalıştırdım. Ne kadar borcum dedi. Ne kadar verirsen dedim. O zamanın parasıyla bana güzel bir para verdi. Ertesi gün beni bir arakadaşına söylemiş, bu sayede biraz tanındım ve para kazanmaya başladım. Param birikince de bir dükkan açma kararı aldım. Santral garajın altında bir dükkan kiraladım ve ilk işim de ayakçık yapmak oldu. Bu benim ilk imalatımdı. Çok çalıştım. Daha sonra bir abimin yanına geçtim, orada da ikinci düknanımı açtım ve dokuma tezgahları yaptım. Bir ara dokuma durdu. O zaman da hemen marangozluğa geçtim. Mobilya presleri yaptım" ifadelerine yer verdi. 

"GÜVEN BENİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ"

Bir süre sonra kendi ürettiği makinelere kendi ürettiği motorları taktığını söyleyen Özkayan, "Daha sonra alternatör yaptım. Hayatım boyunca hiç bir şeyde ısrar etmedim. Koşullar neyse ona göre hareket ettim. İhracata takıldı gözüm. Sac işleme makinelerine takıldı gözüm. Onları yaptım. Ermaksan'ın bugünlere gelmesindeki önemli nokta bu oldu. Verdiğim sözleri hep tuttum. Hiçbir müşterim mağdur olmadı. Hala daha öyle. Ben haklı olsam bile müşterimin bir problemi varsa bunu hep çözdüm. Şimdi Ermaksan olarak bir çok ülkeye satış yapıyoruz. Şu kadar para diyorum. Hiçbir senet banka onayı istemeden yatırıyorlar. Bu güven benim için çok önemli. Dünya bize güveniyor " dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!